Stefan Kraft wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Bad Mitterndorf. Austriak skoczył 233 metry. Najlepszy z Polaków - Dawid Kubacki - zajął czwarte miejsce. Awans do zawodów wywalczyło czterech Biało-Czerwonych.

Austriak Stefan Kraft triumfował w kalifikacjach po skoku na 233 metry. Drugie miejsce zajął Niemiec Andreas Wellinger (230,5 m), a trzecie Norweg - Halvor Egner Granerud (229,5 m).

Za nimi uplasował się najlepszy z Polaków - Dawid Kubacki - 228 m. 8. miejsce zajął Piotr Żyła - 223 m, 14. był Kamil Stoch - 205 m, a 27. Aleksander Zniszczoł - 179,5 m. Pecha miał Jakub Wolny, który po skoku na 149 m, zajął 41. pozycję - pierwszą, która nie dawała awansu do konkursu.

Sobotni konkurs na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf rozpocznie się o godz. 16. Wcześniej - o godz. 14:30 - zawodnicy wezmą udział w serii próbnej.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs. Jego początek o godz. 15:15. Zawody poprzedzą kwalifikacje - o 13:45.

Walka o małą kryształową kulę w lotach narciarskich rozegra się na trzech skoczniach. Po wizycie w Mad Mitterndorf w kalendarzu czekają jeszcze "mamucie" obiekty w Vikersund i Planicy. Łącznie to sześć konkursów indywidualnych w lotach.

W poprzednim sezonie takich konkursów mieliśmy cztery a najlepszym lotnikiem okazał się dość niespodziewanie Słoweniec Ziga Jelar. Żyła w klasyfikacji lotów zajął 6. lokatę i był najlepszy z Biało-Czerwonych.

W przeszłości oprócz Żyły na podium zawodów na skoczni Kulm stanęli także Adam Małysz i Kamil Stoch. Małyszowi udało się to trzykrotnie. W 2003 roku zajął trzecią lokatę, a dwa lata później ponownie był trzeci. Na najniższym stopniu podium stanął także Stoch w 2012 roku.