W Neapolu odbyło się losowanie grup mistrzostw Europy siatkarzy, które odbędą się w 2023 roku. Reprezentacja Polski zagra w grupie C z Macedonią Północną, Czarnogórą, Holandią, Czechami oraz Danią.

Mistrzostwa Europy po raz trzeci z kolei mają zostać rozegrane w czterech krajach. Gospodarzami będą Bułgaria, Izrael, Macedonia Północna oraz Włochy. Izrael, który zastąpił Ukrainę, po raz pierwszy będzie współorganizatorem mistrzowskiej imprezy seniorów w siatkówce. Ukraińska federacja otrzymała natomiast obietnicę, że europejski czempionat odbędzie się w tym kraju w 2025 lub 2027 roku.

24 uczestniczące reprezentacje zostały podzielone na cztery grupy po sześć zespołów. Polacy zgodnie z europejskim rankingiem podczas losowania znaleźli się w pierwszym koszyku. Trafili do grupy C z Macedończykami, którzy po raz pierwszy w historii są gospodarzami imprezy tej rangi, Czarnogórcami, Holendrami, Czechami oraz Duńczykami. Mecze tej grupy zostaną rozegrane w Skopje.

Z każdej grupy dwa najlepsze zespoły awansują do fazy pucharowej.

Przyszłoroczny turniej rozpocznie się 28 sierpnia i potrwa do 16 września. Tytułu będą bronić Włosi, który rok temu w finale w katowickim Spodku pokonali Słowenię 3:2.

Podział na grupy mistrzostw Europy siatkarzy

Grupa A: Włochy, Szwajcaria, Serbia, Niemcy, Belgia, Estonia.

Grupa B: Bułgaria, Finlandia, Słowenia, Ukraina, Chorwacja, Hiszpania.

Grupa C: Macedonia Północna, Czarnogóra, Polska, Holandia, Czechy, Dania.

Grupa D: Izrael, Rumunia, Francja, Turcja, Portugalia, Grecja.