"Chcę zaapelować do wyborców, nie głosuj na tych, których ci podsuwają komitety wyborcze, głosuj z pełnym przekonaniem, weryfikuj kandydata, bądź jak niewierny Tomasz w tym zderzeniu, podejdź i obejrzyj każdego kandydata, nie głosuj na szyldy partyjne” – mówił w Olsztynie szef PSL, wicepremier Janusz Piechociński nawiązując do zbliżających się wyborów samorządowych. „Jeszcze raz z pełną mocą przypomnę: ani Kopacz, ani Piechociński, ani Kaczyński czy Miller w tych wyborach nie startują. Tu w Olsztynie, tu na Warmii i Mazurach startują konkretni ludzie, jedni lepsi, drudzy gorsi, potwierdźmy więc mandat, tym, którzy są dobrzy, a zmieńmy na lepszych tych, którzy zawiedli" – tłumaczył.

Wicepremier podkreślił, że "bardzo wysoko ocenia kandydata PSL Marcina Adamczyka na prezydenta Olsztyna". Bardzo go szanuje, bardzo cenię sobie młodego człowieka, który mówi wyraźnie: "patrzcie, mam określone kompetencje, mam określone doświadczenia" i dla mnie to jest zapowiedź, że do polskiej polityki centralnej za rok, wejdzie fala świetnie przygotowanych 30-40 latków tego najmłodszego pokolenia - stwierdził. Ja chcę z całą mocą powiedzieć, że na tych wyborach samorządowych świat się nie kończy, świat się zaczyna. Po tych wyborach musimy żyć ze sobą i obok siebie. Z tych różnic, które są, musimy tworzyć nowe wartości i najgorsze jest to, że rozdzieramy dziś tego typu politycznymi warszawskimi emocjami, wspólnotę samorządową - zauważył. Polska małych ojczyzn wymaga, by wszystkie ręce ponad podziałami pracowały dla tych ojczyzn jeszcze mocniej niż w centrali - podkreślił Piechociński.

"Wielu kandydatom myli się przyciągnięcie uwagi z aktem głosowania. Często błędnie pojmowane jest hasło: wyróżnij się albo zgiń. Zrobienie czegoś głupiego czy niepoważnego przyciąga uwagę, ale nic nie zmieni" - mówi w rozmowie z RMF FM Jakub Mueller, ekspert ds. marketingu, komentując... czytaj więcej

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. W wyborach na prezydenta Olsztyna PSL wystawiło 38-letniego prawnika, wykładowcę akademickiego Marcina Adamczyka. Nie jest on członkiem PSL. W 2009 roku Stronnictwo popierało w wyborach przedterminowych na prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

O fotel prezydenta Olsztyna oprócz Adamczyka ubiegać się będą startujący z własnych komitetów wyborczych: obecny prezydent Piotr Grzymowicz, były prezydent Jerzy Małkowski oraz Andrzej Ryński (członek SLD), prezydent Olsztyna w latach 1994-98. Kandydatką PO jest Anna Wasilewska, zasiadająca w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego, PiS wystawił posłankę Iwonę Arent, a z Kongresu Nowej Prawicy startuje Andrzej Maciejewski.