"Kielce, nowa perspektywa" - pod takim hasłem o reelekcję ubiega się prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Jego zdaniem nowy okres programowania UE, daje nowe perspektywy dla miasta. "Trzeba je wykorzystać" - mówił na konwencji wyborczej.

Wojciech Lubawski rozpoczął wystąpienie od wspomnień sprzed ponad 12 lat, kiedy zdecydował ubiegać się o fotel prezydenta Kielc. Przypomniał, że stało za nim wówczas szerokie porozumienie 14 ugrupowań prawicowych. Tym razem po raz czwarty staje do wyścigu o to stanowisko.

Zwrócił uwagę, że zjednoczenie prawicy można zaobserwować również teraz. W wyborach do sejmiku potrzebna jest zmiana - ocenił. Jego zdaniem jest ona możliwa tylko przy współpracy. Podziękował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, za to, że udało mu się zjednoczyć siły partyjne. Do wspólnej listy dołączyło także Porozumienie Samorządowe.

Pytają się mnie dlaczego zdecydowałem się startować To nie jest kwestia pieniędzy, wyobrażam sobie, że mógłbym więcej zarabiać, to nie jest kwestia udowodnienia sobie czegokolwiek, tylko to jest i nie boję się tego powiedzieć, moja miłość do Kielc - tłumaczył samorządowiec.  Jestem przekonany, że w ciągu tych lat mojego urzędowania Kielce zmieniły swój wygląd  mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne, jeszcze piękniejsze i mogą rzeczywiście zachwycać - przekonywał. Kluczem do realizacji tego zadnia, zdaniem prezydenta jest umiejętne wykorzystanie funduszy unijnych do 2020 roku.

"Wierzę w zwycięstwo w pierwszej turze"

Wierzę w to że wygram, być może w pierwszej turze - podsumował swoje przemówienie, zwracając uwagę, że pełny sukces będzie możliwy kiedy Porozumienie Samorządowe zdobędzie najlepszy wynik w wyborach do Rady Miasta, a PiS w wyborach do sejmiku.

60-letni Wojciech Lubawski zanim został prezydentem Kielc był m.in. wojewodą świętokrzyskim (1999-2001). Wcześniej przez 20 lat związany był z kielecką firmą Chemadin, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej: od majstra przez kierownika, dyrektora do prezesa firmy.

Kto jeszcze kandyduje?

O fotel prezydenta Kielc w jesiennych wyborach zabiega sześć osób. Poza Lubawskim, są to profesor Politechniki Świętokrzyskiej Grzegorz Świt z PO, przedsiębiorca i wykładowca akademicki Krzysztof Adamczyk (SLD-Lewica Razem), 27-letni politolog Dawid Lewicki (Kongres Nowej Prawicy), miejski radny Jerzy Pyrek (PSL), i feministka, była szefowa Twojego Ruchu w Świętokrzyskiem Małgorzata Marenin (Komitet Nowoczesna Lewica dla Nowoczesnego Samorządu).

Zobacz mapę prezydenckich pojedynków w największych miastach Polski

Chcesz zmienić swój region? Wpis postulat na Samorządowej Mapie Życzeń!

(mn)