Instruktor i czynny zawodnik tajskiego boksu, Marcin Parcheta, kajakarz Aleksander Doba, a także Tomasz Lepper - syn nieżyjącego szefa "Samoobrony" - to niektórzy z kandydatów startujący w wyborach samorządowych w Zachodniopomorskiem. Głosowanie odbędzie się już 16 listopada.

Marcin Parcheta powalczy o mandat radnego Szczecina z listy PiS. Uprawia nie tylko boks tajski (jest członkiem kadry narodowej), ale też kickboxing i sport walki K-1. Ma na swoim koncie takie tytuły, jak mistrz polski muay thai, wielokrotny medalista złoty, srebrny, i brązowy mistrzostw świata w tej dyscyplinie.

Do rady powiatu kołobrzeskiego staruje z PiS zamieszkały w Polsce, pochodzący z Syrii Kurd Farhad Mohamad. To lekarz rodzinny pracujący w jednej z miejscowości pod Kołobrzegiem. Chce zając się w samorządzie problemami związanymi z ochroną zdrowia i pomocą społeczną.

O mandaty radnych zachodniopomorskiego sejmiku z list PO powalczą m.in. obecny marszałek województwa Olgierd Geblewicz, a także założyciel Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie i samorządowiec Jan Kuriata. Z list partii kandyduje także wieloletni samorządowiec związany wcześniej z SLD Marek Kęsik. Jak podała ostatnio szczecińska "Gazeta Wyborcza", Kęsik w stanie wojennym zajmował się weryfikacją dziennikarzy.

Z list Platformy do szczecińskiej rady miasta kandyduje m.in. nauczyciel języka angielskiego pochodzący z Nigerii Collins Anozie, dyrektor tamtejszego Muzeum Narodowego Lech Karwowski, a także Celina Skrobisz - była rzeczniczka prasowa prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Z kolei do koszalińskiej rady miasta Platforma wystawiła m.in. obecnego wiceministra edukacji Przemysława Krzyżanowskiego i młodą utytułowaną biegaczkę Małgorzatę Hołub.

O miejsca w koszalińskiej radzie powalczą także kandydaci z opozycyjnego wobec Platformy stowarzyszenia Lepszy Koszalin. Jego liderem jest kandydat na radnego i prezydenta tego miasta Artur Wezgraj, obok niego na liście jest m.in. piłkarka ręczna, która 175 razy wystąpiła w reprezentacji Polski i trzykrotnie reprezentowała kraj na mistrzostwach świata Joanna Dworaczyk.

SLD postawiło na syna Andrzeja Leppera - Tomasza - który startuje z listy tego komitetu w okręgu koszalińskim. Natomiast olimpijka z Montrealu i trenerka szermierki Róża Data-Ptak oraz emerytowany policjant, b. rzecznik zachodniopomorskiego komendanta policji Przemysław Nadolski to kandydaci Sojuszu do szczecińskiej rady miasta.

Wśród jedenastu zarejestrowanych list do zachodniopomorskiego sejmiku jest także Bezpartyjni Komitet Wyborczy Wyborców Pomorze Zachodnie. To porozumienia samorządowców wspierające m.in. ubiegającego się o reelekcję prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, czy kandydującego na prezydenta Koszalina Artura Wezgraja.

Na listach Bezpartyjnych jest podróżnik i kajakarz, który przepłynął dwukrotnie Atlantyk, Aleksander Doba. Kandydowanie to dla niego nowość, ale - jak powiedział - podjął wyzwanie i przystał na propozycję, jaką otrzymał. Oprócz turystyki, w sejmiku Doba chciałby się zająć także sprawami przemysłu.

(mn)