Artyści, sportowcy i doświadczeni samorządowcy znaleźli się na listach kandydatów do wielkopolskiego samorządu. Wśród nich są m.in. popularna aktorka Katarzyna Bujakiewicz i olimpijczyk Szymon Ziółkowski. Oboje kandydują z list komitetu KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.

Zależy mi, żeby Poznań i Wielkopolska były wyraźnie zaznaczone na kulturalnej mapie Polski - podkreślała Katarzyna Bujakiewicz. Od pierwszego roku studiów pracuję w teatrze, dlatego znam jego strukturę, problemy, mocne i słabe strony. Od wielu lat promuję Poznań, w miarę upływu czasu coraz bardziej świadomie i z większą skutecznością - mówiła aktorka.

Z kolei utytułowany polski lekkoatleta, młociarz Szymon Ziółkowski przyznał, że do kandydowania w wyborach zachęciła go m.in. bezpartyjność komitetu Grobelnego. Nie jesteśmy kojarzeni z żadną partią polityczną. To ważne dla mnie jako sportowca uprawiającego sport indywidualny. Moim atutem jest totalna apolityczność, niezabagnienie. Jestem człowiekiem świeżym, z nieco innym podejściem do świata - tłumaczył.

W trakcie kampanii wyborczej prezydent Ryszard Grobelny, wraz z samorządowcami z innych miast, przekonywał, że samorządy wymagają odpartyjnienia. W jego opinii wyborcy powinni zaufać ludziom, którzy nie chowają się za logo partii politycznej, lecz są osobiście odpowiedzialni za swą pracę i podejmowane decyzje.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierani będą radni gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

(mn)