Namiestnik Opolskiego Bractwa Rycerskiego wystartuje w wyborach samorządowych z listy PSL do opolskiego sejmiku. Do rady miasta Opola kandydować będzie sztangista Bartłomiej Bonk - z SLD i Miss Opolszczyzny - z komitetu jednego z kandydatów na prezydenta Opola.

Upadające zakłady, dziurawe drogi, brak chodników czy boisk... Z jakimi problemami borykacie się na co dzień, co trzeba zmienić w Waszym najbliższym otoczeniu? Czego oczekujecie od nowych samorządowców? Wszystkie problemy dotyczące Waszego regionu możecie zgłosić za pomocą specjalnej platformy na... czytaj więcej

Namiestnik Opolskiego Bractwa Rycerskiego Andrzej Kościuk jest prezesem spółdzielni socjalnej działającej w grodzie rycerskim w Byczynie (opolskie). W wyborach startuje - podobnie jak 4 lata temu - z list Ludowców.  

Oprócz Kościuka z listy PSL na Opolszczyźnie do sejmiku województwa w listopadowych wyborach samorządowych wystartuje również bloger kulinarny, sołtys podopolskiego Brzezia i radny powiatu opolskiego Tomasz Gabor. Gabor uznał, że po 12 latach działania w roli sołtysa i 4 latach w roli radnego powiatowego chciałby "działać na szerszym polu".

Kandydatem PSL do sejmiku zdecydował się być również indywidualny mistrz świata w żużlu z 1973 r. Jerzy Szczakiel. Nie krył, że na start w wyborach dał się namówić, bo chce wesprzeć pomagającego żużlowemu opolskiemu klubowi Kolejarz Opole radnemu PSL, Grzegorzowi Sawickiemu, który ubiegać się będzie zarówno o miejsce w sejmiku, jak i o fotel prezydenta Opola. Szczakiel w sejmiku chciałby działać na rzecz sportu.  

Wśród kandydatów do samorządowych ról na różnym szczeblu ludzi sportu w woj. opolskim jest wielu. Najbardziej znani to utytułowany sztangista Bartłomiej Bonk oraz prezes siatkarskiego klubu Zaksa Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska (zawieszona w ostatnich dniach w funkcji prezesa klubu w związku z kandydowaniem), która ubiegać się będzie zarówno o fotel prezydenta Kędzierzyna-Koźla, jak i miejsce w sejmiku.

Kandyduje także utytułowany trener jeździectwa Andrzej Sałacki - założyciel i menedżer Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada, trener i kierownik ekipy polskiej kadry olimpijskiej w dyscyplinie ujeżdżenia podczas igrzysk w Londynie, a wcześniej m.in. zdobywca 12 medali mistrzostw Polski w ujeżdżeniu. Radnym PO w sejmiku chce być też ponownie Janusz Trzepizur - m.in. dwukrotny mistrz Polski w skoku wzwyż na stadionie z lat 1980 i 1983 i pod dachem (1982) oraz uczestnik igrzysk w Moskwie w 1980 roku.  

Wśród kandydatów Łukasz Podolski

"Nikt już w tej chwili nie chce się odbijać trampoliną z gminy na Wiejską. Cała klasa polityczna wie, że wójt najmniejszej gminy ma więcej do powiedzenia niż poseł z ostatniego rzędu w Sejmie" - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu... czytaj więcej

Na listach SLD do sejmiku pojawił się także Łukasz Podolski. Szef struktur Sojuszu na Opolszczyźnie Piotr Woźniak wyjaśnia jednak, że - "poza zamiłowaniem do piłki nożnej" - Podolskiego kandydującego z listy SLD nic nie łączy ze słynnym piłkarzem reprezentacji Niemiec o polskich korzeniach Lukasem Podolskim, mającym rodzinę w Olszowej pod Strzelcami Opolskimi. Nasz kandydat to finansista z dużym doświadczeniem, pracujący obecnie na kierowniczym stanowisku w branży ubezpieczeniowej - tłumaczył Woźniak.  

O miejsce w opolskiej radzie miasta z listy komitetu wyborczego b. wiceprezydenta Opola i b. członka PO (dziś Opola na Tak) Arkadiusza Wiśniewskiego będzie się natomiast ubiegać Miss Opolszczyzny 2013 Monika Demkowicz. 24-latka jest obecnie studentką Politechniki Opolskiej, a dodatkowo pracuje jako modelka. Zaznaczyła, że jeśli zostanie wybrana na radną, chciałaby działać na rzecz sportu, zwłaszcza jeździectwa.  

Z kolei na listach PO do opolskiej rady miasta znalazł się znany z programów telewizyjnych bloger kulinarny i fryzjer Adam Czapski. Gdy zapowiadał swój start przyznał, że będzie to jego "pierwsze polityczne doświadczenie".  

Czapski zaznaczył, że chciałby zająć się np. edukacją kulinarną w szkołach i przedszkolach. Zaznaczył też, że jeśli zostanie radnym, to pieniądze z diety przeznaczy na opolskie fundacje, np. zajmujące się walką z nowotworami.  

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

(mpw)