W 890 gminach w całym kraju mieszkańcy wybierają wójtów, burmistrzów i prezydentów miast spośród 1774 kandydatów. Do głosowania uprawnionych jest ponad 16 milionów ludzi. Jak poinformowała sędzia Maria Grzelka z Państwowej Komisji Wyborczej, głosowanie wszędzie rozpoczęło się punktualnie i jak dotąd nie odnotowano żadnych incydentów. Lokale wyborcze powinny zostać zamknięte o godzinie 21. PKW liczy, że zbiorcze wyniki II tury wyborów samorządowych zostaną podane jutro.

W 890 gminach w całej Polsce trwa druga tura wyborów samorządowych. W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. czytaj więcej

Głosowanie odbywa się w 846 gminach i 44 miastach na prawach powiatu. To miejsca, w których w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał ponad połowy głosów - do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami. Zwycięży ten, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Gdyby zdarzyło się tak, że obaj kandydaci otrzymaliby tę samą liczbę głosów, wygra ten, który w większej liczbie obwodów do głosowania uzyskał więcej głosów niż drugi kandydat. W Kodeksie wyborczym przewidziano też rozwiązanie na okoliczność, gdyby liczba obwodów okazała się równa - wtedy o tym, kto zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta, decyduje losowanie przeprowadzane przez gminną komisję wyborczą.

Po policzeniu głosów protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne lub miejskie.

Podczas liczenia głosów w pierwszej turze, która odbyła się 16 listopada, system informatyczny, mający wspomóc pracę komisji wyborczych, nie zadziałał prawidłowo. Awaria spowodowała, że pełne wyniki wyborów zostały ogłoszone dopiero tydzień po głosowaniu.

Traktacik o ciszy

Zjawisko ciszy wyborczej paraliżuje nas w stopniu niemal absolutnym. Mimo że przepisy w tej sprawie są precyzyjne i absolutnie jasne, tuż przed wyborami z mediów tradycyjnych i internetu znika nie tylko to, co niedozwolone, ale niemal wszystko, co ma związek z polityką. To kompletnie niezrozumiałe. czytaj więcej

Mimo to PKW podjęła decyzję o zastosowaniu wyborczego systemu informatycznego także w II turze wyborów. Gdyby jednak pojawiły się "niemożliwe do usunięcia" problemy, komisje obwodowe i terytorialne mają niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzania protokołów i innych czynności związanych z obliczaniem wyników głosowania. Takie wytyczne dla komisji przyjęła w uchwale PKW.

Do zakończenia głosowania, planowanego na godzinę 21, trwa cisza wyborcza, która rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę. Obowiązuje ona nie tylko na terenie 890 gmin, w których odbywa się głosowanie - dotyczy także mediów: telewizji, radia i internetu, których przekaz mógłby dotrzeć do mieszkańców gmin biorących udział w wyborach.

Jak poinformowało Centrum Operacyjne Komendy Głównej Policji, od rozpoczęcia ciszy wyborczej do dzisiaj do godziny 6 rano w całym kraju odnotowano łącznie 105 przypadków złamania ciszy wyborczej. Wcześniej PKW podawała, że w większości takich incydentów, do których doszło wczoraj, chodziło o zrywanie plakatów, rozdawanie ulotek i słowną agitację.

W sumie w obu turach wyborów samorządowych wyłonionych zostanie blisko 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.