Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowały w środę, że rekomendują czwartą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 dla osób w wieku 80 lat i starszych.

Obie instytucje przekazały w komunikacie, że jest za wcześnie, by rekomendować szczepienie 4. dawką szczepionki dla całej populacji, ale osoby powyżej 80. roku życia, które są bardziej narażone na zachorowanie Covid-19 powinny przyjąć kolejna dawkę przypominającą.

ECDC i EMA dodają też, że obecnie w krajach UE nie ma wyraźnych dowodów na to, że ochrona wywołana przez szczepionki zanika u osób w grupie wiekowej 60-79 lat, dlatego na razie nie zalecono stosowania czwartej dawki w tej populacji.

"Jeśli sytuacja epidemiologiczna ulegnie zmianie i pojawią się nowe sygnały, może zaistnieć konieczność rozważenia czwartej dawki w tej grupie wiekowej" - czytamy w oświadczeniu.

Na koniec marca 2022 roku 83 procent wszystkich dorosłych w Unii Europejskiej było w pełni zaszczepionych, a 64 procent otrzymało dawkę przypominającą.