Michał Dworczyk, zapowiedział dziś możliwe włączenie diabetyków do – obecnie szczepionej przeciw Covid-19 – grupy 1B. "Lepiej późno niż wcale. Idealnie byłoby, gdyby wcześniejsze szczepienia odbyły wszystkie osoby ze stwierdzoną cukrzycą" - słyszymy w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił dziś, że trwają pilne prace nad włączeniem cukrzyków do obecnie szczepionej grupy 1B. Wcześniej zapowiadał to też minister zdrowia.

Decyzja ma zostać podjęta w najbliższych dniach, chociaż o sprawie Dworczyk mówi dość zachowawczo. Wprowadzenie dzisiaj każdej zmiany powoduje olbrzymie organizacyjne wyzwania - zaznacza szef Kancelarii Premiera. Czyli np. opóźnienia w szczepieniach kolejnych grup.

Dlatego może się okazać, że ostatecznie do grupy 1B nie zostaną włączone wszystkie typy cukrzycy, albo szczepienia obejmą tylko chorych leczonych insuliną.

Sprawa jest pilna, walczymy o to od samego początku - mówi Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Warto zauważyć, ze  1/3 wszystkich zgonów na covid w Polsce, to były właśnie sobą z cukrzycą - zauważa w rozmowie z RMF FM Anna Śliwińska.

Na cukrzycę w Polsce choruje 3 mln osób. Diabetycy - zwłaszcza ci z nieuregulowaną chorobą -  są mocno narażeni na ciężki przebieg choroby i śmierć z powodu Covid-19.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna i skutecznie chroni przed Covid-19

Ruszyły szczepienia przewlekle chorych

Od poniedziałku szczepieni przeciw Covid-19 są ludzie przewlekle chorzy: po zdiagnozowaniu nowotworu i w trakcie jego leczenia, dializowani, przed przeszczepami i po nich oraz mechanicznie wentylowani. To grupa około 150 tysięcy ludzi.

Co istotne, pacjentów z chorobami przewlekłymi nie obejmuje zasada odraczania szczepienia o 6 miesięcy, jeśli przeszli już zakażenie SARS-CoV-2.

W Europie dopuszczone są do użytku trzy rodzaje preparatów

Na rynku unijnym dopuszczone są obecnie trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.