Węgry jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zawały porozumienie w sprawie zakupu rosyjskiego szczepionki przeciwko Covid-19 Sputnik V. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto przekazał, że preparatu wystarczy do zaszczepienia 1 mln osób.

Minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko spotkał się w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Węgier Peterem Szijjarto. Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich i strona węgierska podpisały kontrakt dotyczący dostaw szczepionek na Węgry - przekazał Muraszko.

Szczepionka będzie dostarczana w trzech turach. W pierwszym miesiącu Węgry otrzymają szczepionki dla 300 tys. osób, w drugim dla pół miliona, a w trzecim - dla 200 tys. osób.

Jest to dla nas ogromny krok naprzód. Na Węgrzech jest codziennie 100-150 ofiar śmiertelnych, a straty dla gospodarki z powodu obostrzeń wynoszą ponad 10 mld ft (28 mln euro) - powiedział Szijjarto.

Węgierscy eksperci odwiedzili moskiewski ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę. Zapoznali się też z badaniami klinicznymi preparatu przeprowadzanymi na terytorium Rosji, a także odwiedzili miejsca produkcji. Pierwsze dawki Sputnika V, dostarczone na Węgry w grudniu zeszłego roku, przeszły odpowiednie ekspertyzy - przekazał Muraszko.

Węgry wydały zezwolenie

Władze Węgier poinformowały w czwartek, że kraj ten wydał tymczasowe zezwolenie na dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 brytyjskiej firmy AstraZeneca oraz rosyjskiego Sputnika V.

Premier Viktor Orban, odnosząc się do starań rządu o zdobycie szczepionek z Rosji i Chin, oświadczył, że "wszystko jedno, czy kot jest czarny, czy biały, byle łapał mszy". Dodał, że wydanie zezwoleń wielu producentom skłoni ich do konkurowania ze sobą i przyśpieszy dostawy.

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd 139 tys. osób. Jeśli dodać osoby, które uzyskały odporność na skutek przejścia Covid-19, w kraju jest około 400 tys. osób chronionych przed zakażeniem koronawirusem. Liczbę te Orban uznał za niewielką.

Druga fala epidemii wykazuje od grudnia tendencję spadkową na Węgrzech. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1311 nowych zakażeń koronawirusem i zmarło 98 chorych na Covid-19.

W sumie od początku pandemii wykryto w kraju ponad 357 tys. zakażeń koronawirusem i 11 811 chorych z Covid-19 zmarło. Liczba aktywnych zakażeń spadła poniżej 110 tys.