Prezydent Włoch Sergio Mattarella oświadczył w środę, że zaszczepienie się przeciwko Covid-19 to "obowiązek moralny i obywatelski". Oficjalny rejestr zmarłych od początku epidemii koronawirusa w kraju przekroczył 128 tysięcy. To najwyższa liczba zgonów w UE.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Mattarella powiedział: Ufam z mocą, że przeważy poczucie przynależności do wspólnoty, odpowiedzialności zbiorowej.

Wolność jest warunkiem niezbędnym, a naszą wolność ogranicza dzisiaj wirus, nie narzędzia i reguły, by go pokonać - stwierdził szef państwa.

Jeśli prawo nie wskaże inaczej, można powiedzieć: w moim domu nie ma mowy o szczepionce. Ale tego nie można powiedzieć w przypadku wspólnych przestrzeni, gdzie ludzie mają prawo do tego, by inni nie sprowadzili ryzyka zakażenia, bo nie chcą szczepionek - mówił prezydent.

Ostatniej doby zanotowano we Włoszech 15 zgonów na Covid-19 i kolejny wzrost liczby zakażeń; wykryto prawie 5700 następnych przypadków.

Od wtorku do szpitali przyjęto 74 chorych na Covid-19. Na intensywnej terapii przebywają 183 osoby, a na pozostałych oddziałach - 1685.

Władze stołecznego regionu Lacjum podały, że powoli zbliża się on do osiągnięcia poziomu odporności zbiorowej. Obecnie w Rzymie i okolicach zaszczepionych jest 66 procent mieszkańców.