Norweski Instytut Zdrowia Publicznego oznajmił w piątek, że koncern Pfizer zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw Covid-19 dla całej Europy. Powodem są starania firmy, by zwiększyć produkcję preparatu.

Dostaliśmy informację przed godz. 10. Spodziewaliśmy się 43 875 dawek szczepionki od Pfizera w przyszłym tygodniu. Teraz się okazuje, że dostanie 36 075 dawek - podał instytut.

Pfizer redukuje dostawy, bo chce usprawnić swój proces produkcji. Obecnie koncern jest w stanie wyprodukować 1,3 mld szczepionek rocznie. Po zmianach będzie mógł produkować nawet 2 miliardy.

Ta tymczasowa redukcja będzie dotyczyła wszystkich europejskich krajów - podano. Nie jest jasne, jak wiele czasu minie zanim Pfizer powróci do swoich maksymalnych możliwości - pisze instytut. 

Sam koncern zapewnia, że już w lutym dostępność preparatu zostanie zwiększona.


Narodowy Program Szczepień w Polsce

W Polsce 27 grudnia ub.r. rozpoczęły się szczepienia przeciw Covid-19 szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty (podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni).

W pierwszej kolejności, w tzw. grupie zero, szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

15 stycznia w całej Polsce ruszyła rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Potrwa ona do 21 stycznia. Osoby, które skończyły 70 lat będą mogły rejestrować się na szczepienia od 22 stycznia. Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia w 6 tys. punktów w całej Polsce.

18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców DPS-ów.