"Szczepionek na koronawirusa nie należy podawać zbyt często" - poinformowała Europejska Agencja Leków (ang. European Medicines Agency - EMA). Ekspert agencji poinformował też o tym, jakie są możliwości podawania czwartej dawki szczepionki.

Stosowanie dodatkowych dawek szczepionki może być częścią planu zwalczania pandemii Covid-19, ale podawanie ich co cztery miesiące tworzy potencjalne ryzyko osłabienia układu odpornościowego - powiedział Marco Cavaleri z Europejskiej Agencji Leków.

"Istnieje ryzyko zmęczenia społeczeństwa"

Powtarzające się szczepienia w krótkich odstępach czasu nie są zrównoważoną, długoterminową strategią - zaznaczył Cavaleri, który kieruje zespołem ds. strategii szczepień EMA.

Istnieje także ryzyko zmęczenia społeczeństwa przez ciągłe podawanie dawek przypominających - dodał przedstawiciel EMA.

Zasadność podawania czwartej dawki

Zamiast wielu dawek w krótkich odstępach, państwa powinny zacząć myśleć o podawaniu szczepionki przypominającej w dłuższych odstępach czasowych - powiedział Cavaleri. Uzupełnił, że takie szczepienia mogłyby się odbywać co roku na początku zimy, tak, jak szczepienia przeciw grypie.

Ekspert EMA przekazał także, że na razie nie ma dowodów naukowych, które wspierałyby plan podawania kolejnej, czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Cavaleri podkreślił, że potrzebne są również dodatkowe badania, by zdecydować, czy niezbędne jest stosowanie szczepionki opracowanej konkretnie przeciwko wariantowi Omikron koronawirusa.