Szczepionka firmy Moderna została zmodyfikowana pod kątem skuteczności przeciw południowoafrykańskiemu wariant wirusa. Koncern deklaruje gotowość do tstów na ludziach. Amerykańska Agencja Leków obiecuje, że wprowadzanie modyfikacji do preparatów nie będzie wiązało się z powtarzaniem całego procesu autoryzacji.

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna ogłosiła, że zmodyfikowana wersja jej szczepionki na koronawirusa, opracowana specjalnie przeciwko wariantowi z Republiki Południowej Afryki, jest gotowa do testów na ludziach w badaniach klinicznych.

Moderna wysłała dawki swojej szczepionki przeciwko wariantowi po raz pierwszy zidentyfikowanemu w Afryce Południowej do amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w celu przeprowadzenia badań klinicznych - oświadczyła firma w komunikacie prasowym.

W naszej walce z Covid-19 musimy być czujni i proaktywni w kwestii nowych wariantów SARS-CoV-2, które się pojawiają - dodał Stephane Bancel, szef Moderny - Moderna jest zobowiązana do wprowadzenia tak wielu zmian w naszej szczepionce, ile będzie to konieczne do opanowania pandemii.

Amerykańska Agencja Leków oświadczyła w poniedziałek, że producenci szczepionek nie będą musieli ponownie przechodzić przez długi proces autoryzacji już zatwierdzonych produktów, jeśli zostaną one zmienione w celu zwalczania nowych wariantów koronawirusa.