Komisja Europejska wprowadza mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek. Ma on obowiązywać do końca marca. W ten sposób Komisja Europejska chce powstrzymać opóźnienia w dostawach preparatów przeciw Covid-19 do unijnych krajów.

Jak powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, Komisja Europejska wprowadzając mechanizm, chce zapewnić realizację zapisów zawartych w kontraktach z firmami farmaceutycznymi na dostawy. 

Cytat

Nie możemy tracić czasu z powodu tego, że szczepionki nie będą dostarczone zgodnie z harmonogramem. Żeby to osiągnąć musimy zapewnić, że wszystkie kontrakty na zakup szczepionek będą przestrzegane. Zapłaciliśmy tym firmom za zwiększenie produkcji i teraz oczekujemy, że wywiążą się z zobowiązań
- oznajmił Valdis Dombrovskis na konferencji prasowej w Brukseli.

Mechanizm będzie obowiązywał do końca marca.

Ma on też narzędzie do zagwarantowania dostaw szczepionek.

W ten sposób Komisja będzie miała dostęp do informacji o produkcji szczepionek i o tym, gdzie producenci mają zamiar je eksportować. 

Chodzi tylko o te szczepionki na Covid - 19, Komisja Europejska zakontraktowała. 

Ewentualna decyzja o zablokowaniu eksportu będzie należała do konkretnego kraju członkowskiego, a Komisja Europejska będzie ją tylko opiniowała. 

Ta opinia nie będzie wiążąca.

Po firmie Pfizer/BioNTech i Modernie, potem AstraZeneca zapowiadała ograniczenie dostaw szczepionek w pierwszym kwartale.