Jest zielone światło Ministerstwa Zdrowia dla pomysłu, aby farmaceuci mogli szczepić pacjentów w aptekach - dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz. To reakcja na postulaty Naczelnej Rady Aptekarskiej i części lekarzy, między innymi z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Pomysłodawcy zwracali uwagę, że pacjenci są już szczepieni w aptekach w wielu europejskich krajach, między innymi w Portugalii, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

W swoim stanowisku Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że zanim szczepienia będą odbywać się w aptekach, wprowadzony musi zostać nowy system szkoleń farmaceutów.

 Szczepienia miałyby odbywać się tylko w wybranych miejscach, spełniających określone wymagania lokalowe i kadrowe, po przeprowadzeniu pilotażu. 

Jak wyglądałoby szczepienie w aptece?

Pacjenci mieliby być szczepieni w osobnym, specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, w taki sposób, aby nie przeszkadzać kupującym leki. Szczepionkę podawaliby tylko farmaceuci, którzy ukończyli specjalne szkolenia. 

Cytat

W ten sposób masowe szczepienia odbywałyby się sprawniej. (...) Apteka to pierwsze miejsce zetknięcia pacjenta z fachowym pracownikiem ochrony zdrowia. Aptek jest tyle, ich sieć jest duża, gęsta, do apteki łatwiej się dostać niż do przychodni, zwłaszcza w czasie pandemii - podkreśla w rozmowie z RMF FM.
- przekonuje prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, profesor Ernest Kuchar.

Autorzy pomysłu przywołują przykłady innych krajów. Pacjenci są już szczepieni w aptekach w wielu europejskich krajach, między innymi w Portugalii, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. 

Cytat

Tak jak we wszystkich krajach europejskich, prowadzenie szczepień przez farmaceutów muszą poprzedzać odpowiednie szkolenia i potwierdzenie kwalifikacji. Podobnie jak w przypadku lekarzy i pielęgniarek, niezbędne jest ustalenie przez właściwe podmioty odpowiednich kursów i szkoleń teoretycznych i praktycznych dedykowanych farmaceutom, które umożliwią uzyskać im uprawnienia do prowadzenia szczepień. Odpowiednie kompetencje farmaceuci powinni zdobywać na dedykowanych kursach podyplomowych lub jako element specjalizacji
- przekonują autorzy pomysłu.

Prywatność, bezpieczeństwo i oświetlenie

Jak podkreślają pomysłodawcy, pomieszczenia, w których wykonywane są iniekcje muszą zapewniać prywatność, być bezpieczne i dobrze oświetlone. 

Cytat

W pomieszczeniu powinno znajdować się krzesło dla pacjenta (najlepiej z funkcją ustawienia w pozycji poziomej, jako alternatywa wobec leżanki lub kanapy), lodówka ze szczepionkami, przestrzeń robocza pozwalająca na przygotowanie szczepionki, pojemniki na odpady zwykłe i medyczne, środki do dezynfekcji rąk, kompresy, rękawiczki i opatrunki. Apteka powinna być również wyposażona w tzw. pakiet anafilaktyczny
- dodają pomysłodawcy.

Obecne przepisy nie pozwalają na przeprowadzanie szczepień w Polsce przez podmiot, który nie wykonuje działalności leczniczej.

Apteki musiałyby spełnić szereg wymogów właściwych dla podmiotów leczniczych i praktyk lekarskich, przede wszystkim w zakresie katalogu czynności aptecznych oraz dotyczących prowadzenia dokumentacji.

Opracowanie: