W czasie dzisiejszego spotkania władz FIBA Polska została wybrana gospodarzem ostatniego turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy w koszykówce. Zamknięty turniej odbędzie się w lutym w gliwickiej Arenie - dowiedzieli się dziennikarze z redakcji sportowej RMF FM. Biało-czerwoni zmierzą się wtedy z mistrzami świata - Hiszpanami oraz z Rumunią. Rozegrane zostaną także pozostałe spotkania w grupie A.

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa FIBA zmieniła sposób rozgrywania meczów kwalifikacyjnych do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Zamiast tradycyjnych spotkań u siebie i na wyjeździe, mecze rozgrywane są w tzw. "bańkach", czyli w formie zamkniętych turniejów.

Zawodnicy wszystkich reprezentacji biorących udział w danym turnieju są zamknięci w hotelach i nie mają kontaktu z nikim z zewnątrz, by nie zarazić się koronawirusem.

Pierwszy taki turniej z udziałem reprezentacji Polski został rozegrany od 23 listopada do 1 grudnia w Walencji. Kadra trenera Mike’a Taylora pewnie wygrała wtedy z Rumunią i przegrała 72:78 z Izraelem.

Dziś FIBA podjęła decyzję, że kolejne spotkania kwalifikacyjne do EuroBasketu 2022 w grupie A zostaną rozegrane w Arenie Gliwice. Okienko reprezentacyjne potrwa od 15 do 21 lutego przyszłego roku.

Po 4 meczach Polska w grupie A kwalifikacji mistrzostw Europy zajmuje 3. miejsce i jest o krok od awansu. Do zakwalifikowania się na EuroBasket biało-czerwonym wystarczy porażka Rumunii w najbliższym starciu z Hiszpanią, która podobnie jak Izrael jest już pewna wyjazdu na mistrzostwa.

 

Opracowanie: