​Wartość pieniężna Nagrody Nobla wzrośnie od tego roku o 1 mln koron (95 tys. euro) - poinformowała w czwartek Fundacja Noblowska. Oznacza to, że laureat każdej z sześciu dziedzin otrzyma po 10 mln koron (950 tys. euro).

Wzrost uzasadniono poprawą stanu finansów fundacji oraz chęcią utrzymania prestiżu Nagrody Nobla, której wartość "powinna podążać za rzeczywistym wzrostem płac w społeczeństwie".

Od początku 2012 roku kapitał, którym zarządza Fundacja Noblowska w Sztokholmie wzrósł z prawie 3 mld koron do 4,6 mld koron. W tym okresie roczny zwrot z inwestycji był bliski 9 proc. rocznie. W 2011 roku, z powodu skutków światowego kryzysu ekonomicznego, wartość Nagrody Nobla została obniżona z 10 mln do 8 mln koron. Fundacja swoją działalność prowadziła oszczędniej. 

W 2017 roku finanse organizacji ustabilizowały się. Wielkość Nagrody Nobla wzrosła z 8 mln koron do 9 mln.

Kiedy poznamy laureatów Nagrody Nobla?

W tym roku ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla rozpocznie się 5 października. Z powodu restrykcji epidemicznych 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla, w Sztokholmie oraz w Oslo nie odbędą się tradycyjne uroczystościPlanowane są spotkania w niewielkim gronie oraz łączenia z laureatami online. W wydarzeniu uczestniczy zazwyczaj ponad 1000 osób.

Laureat Nagrody Nobla oprócz pieniędzy otrzymuje także złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla oraz kaligrafowany dyplom.