21-letnia Ilona Zielkowska z Sępólna Krajeńskiego w województwie kujawsko-pomorskim jest w delegacji Unii Europejskiej, która w Oslo odbierze pokojowego Nobla. Studentkę politologii wybrano do delegacji w konkursie zorganizowanym dla dzieci i młodzieży z krajów Unii.

Konkurs polegał na opisaniu, w języku angielskim i maksymalnie w 120 znakach, tego: "co znaczy dla ciebie pokój w Europie?". Udział w konkursie wzięło 5,4 tys. osób z 33 państw, a Polka startowała w najliczniej obsadzonej kategorii wiekowej 18-24 lata. Miała 2,3 tysiąca konkurentów.

Studentka politologii na Uniwersytecie Gdańskim przyznała, że długo zastanawiała się nad ułożeniem odpowiedzi na tak postawione pytanie. Ostatecznie zdecydowała się na porównanie pokoju do powietrza, którego potrzebę ludzie dostrzegają dopiero, gdy go braknie.

Właściwie o pokoju się nie mówi, nie myśli - stwierdziłam. To bardzo dobrze. Bo to tak, jakbyśmy cały czas byli świadomi i myśleli o tym, że oddychamy. Więc pokój musi być czymś na kształt powietrza. Aczkolwiek, kiedy nam tego powietrza zabraknie, to na pewno da nam to się we znaki i odczujemy to bardzo poważnie - wyjaśniła Ilona Zielkowska.

Oprócz niej laureatami konkursu są młodzi mieszkańcy Hiszpanii, Włoch i Malty. Czworo zwycięzców konkursu będzie towarzyszyć przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej podczas uroczystości odebrania pokojowego Nobla.

Ilona pośród największych polityków Europy

Jak mówi sama Ilona, wyjazd do Norwegii i udział w uroczystości to dla niej ogromne przeżycie. Do ceremonii przygotowuje się od kilku dni, czyta przesłany jej scenariusz i protokół dyplomatyczny. Mam tremę i to ogromną. Jako studentka politologii przeżywam to, że zobaczę z bliska tylu ważnych polityków z całej Europy, a do tego sama będę uczestniczyć w historycznym wydarzeniu - zaznaczyła Zielkowska.

Podczas zaplanowanej na godzinę 13 ceremonii w Oslo Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk, a obecni będą także m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande. W składzie delegacji UE będą: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.