740 kierowców i pilotów z pięćdziesięciu krajów stanie na starcie 34. rajdu Dakar. Na liście znalazło się aż 21 Polaków, a wśród nich Adam Małysz, który reprezentuje barwy RMF Caroline Team. Od 1 stycznia motocyklami, samochodami, ciężarówkami i quadami będą pokonywać bezdroża Ameryki Południowej. Do przejechania mają prawie 9 tysiący kilometrów. Przez cały czas trwania rajdu najważniejsze informacje o przebiegu zmagań a także komentarze, zdjęcia, klasyfikacje i rankingi znajdziecie w specjalnym raporcie na RMF24.pl. Oto co dla Was przygotowaliśmy.

Dla kibiców sportów rajdowych najważniejszy w tym roku będzie występ Adama Małysza. Były skoczek zamienił narty na samochód terenowy a tegoroczny Dakar to pierwsza duża impreza, na której będzie sprawdzał swoje umiejętności. Jestem nowicjuszem, wiem, ile pracy przede mną. Chcę dojechać do mety - powiedział Adam Małysz w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Patrykiem Serwańskim. Pytany o stres przed startem odpowiada: Podchodzę do tego bardzo luźno. Kiedy skakałem, to zawsze byłem w gronie faworytów, więc oczekiwania były ogromne. To był duży stres, teraz chcę pojechać "na luzie". Oczywiście będę skoncentrowany, bo to przecież najtrudniejszy rajd na świecie. Były skoczek w zespole RMF Caroline Team pojedzie samochodem Mitsubishi Pajero. Jego pilotem jest Rafał Marton, sześciokrotny uczestnik Rajdu Dakar. W 2004 roku zajął 14. miejsce, a w 2010 uplasował się na 20. pozycji w klasyfikacji ciężarówek.

Cały skład teamu RMF Caroline Team poznacie w specjalnym raporcie "Dakar 2012".

W tym najtrudniejszym rajdzie świata wystartuje 740 zawodników. Najmłodszy, Argentyńczyk Lucas Bonetto jadący quadem, ma tylko 20 lat. Najstarszy jest Argentyńczyk Francisco Claudio, który zasiądzie za kierownicą Toyoty Land Cruiser 200. Ten zawodnik ma 71 lat. W gronie najlepszych znalazło się 21 Polaków. Wśród nich Krzysztof Hołowczyc. Polski kierowca dwukrotnie był piąty (2009 i 2011). Zobaczymy także Jakuba Przygońskiego. Motocyklista w 2010 roku zajął ósmą lokatę, co jest najlepszym wynikiem w historii startów naszych motocyklistów. W kategorii quadów duże szanse na sukces mają Rafał Sonik i Łukasz Łaskawiec. Obaj byli już na podium Rajdu Dakar.

Pełną listę naszych reprezentantów znajdziecie w specjalnym raporcie.

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Stephane Peterhansel, który triumfował dziewięć razy. Francuz sześciokrotnie był bezkonkurencyjny w gronie motocyklistów, a trzy razy wygrywał jako kierowca samochodu.

Dotychczas uczestnicy Rajdu Dakar odwiedzili 27 krajów. W tym roku impreza po raz pierwszy zawita do Peru. Tam odbędą się cztery finałowe etapy, a ceremonia rozdania nagród będzie miała miejsce na Plaza de Armas w Limie.

Dokładną trasę rajdu możesz poznać w specjalnym raporcie

Pomysłodawcą Rajdu Dakar jest Francuz Thierry Sabine. Pierwsza edycja odbyła się w 1979 roku. Do 1991 roku rywalizacja rozpoczynała się w Paryżu, a kończyła w Dakarze. Miejsce startu i mety było później kilkakrotnie zmieniane. W 2008 roku wyścig odwołano z powodu napiętej sytuacji w Afryce. Rok później zapadła decyzja o przeniesieniu Rajdu Dakar do Ameryki Południowej. Dla kogo szczęśliwy będzie Dakar 2012? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 15 stycznia.

Tak to się zaczęło, czyli historia rajdu w raporcie RMF24.

Na RMF24 przygotowaliśmy specjalny raport dotyczący rajdu Dakar 2012. Znajdziecie w nim relacje, klasyfikacje, multimedia i ekskluzywne materiały dziennikarzy RMF FM.