Dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata Sebastien Loeb najszybciej pokonał trasę skróconego z 490 do 417 km ósmego odcinka specjalnego Rajdu Dakar z Uyuni w Boliwii do Salty w Argentynie. Francuz objął prowadzenie w gronie kierowców samochodów. Ósme miejsce utrzymał Jakub Przygoński.

We wtorek był taki etap, które lubię. Na końcowych kilometrach miałem kapcia, więc straciłem kilka minut, aby zmienić koło. Dwa następne dni będą bardzo trudne i wszystko może się zdarzyć - powiedział Loeb, który w klasyfikacji generalnej o minutę i 38 sekund wyprzedza rodaka Stephane'a Peterhansela.

Po raz trzeci w tym roku etapowe podium zostało zdominowane przez francuskich kierowców Peugeota. Na trzecim stopniu stanął Cyril Despres i też jest trzeci po ośmiu etapach.

W gronie motocyklistów najszybszy był Hiszpan Joan Barreda, a liderem pozostał Brytyjczyk Sam Sunderland. Polski debiutant Adam Tomiczek w barwach Orlen Teamu miał we wtorek 28. czas i w klasyfikacji generalnej jest 39.

Ósmy odcinek specjalny był drugą częścią etapu maratońskiego, podczas którego zawodnicy nie mogli korzystać z pomocy serwisu i wszelkie naprawy musieli wykonywać sami. Ulewne deszcze, jakie padają od kilku dni w tym rejonie sprawiły, że niektóre drogi stały się nieprzejezdne. Z uwagi na trudne warunki skrócono we wtorek odcinek z pomiarem czasu.

W środę dziewiąty etap z Salty do Chilecito długości 977 km (odcinek specjalny 406 km).

Wyniki ósmego, skróconego etapu z Uyuni w Boliwii do Salty w Argentynie długości 417 km:

samochody

1. Sebastien Loeb (Francja/Peugeot) 4:11.02
2. Stephane Peterhansel (Francja/Peugeot) strata 3.35
3. Cyril Despres (Francja/Peugeot) 5.13
...14. Jakub Przygoński (Polska/Mini) 26.13

Klasyfikacja po ośmiu etapach:

1. Loeb 20:10.05
2. Peterhansel strata 1.38
3. Despres 17.17
...
8. Przygoński 1:42.18