Rekordowa liczba załóg zgłosiła się do Rajdu Polski. Impreza zaliczana do Mistrzostw Europy rozpocznie się jutro w Mikołajkach. Na mazurskiej ziemi kolejny tytuł mistrza Polski może przypieczętować Kajetan Kajetanowicz.

Maciej Jermakow: Będziesz jechał nieco bardziej zachowawczo, by już w ten weekend zapewnić sobie triumf?

Kajetan Kajetanowicz: Nie będziemy się przejmować tabelą. Dla nas najważniejsze jest zwycięstwo w tym rajdzie, już dwa razy udało się triumfować w Mikołajkach. Ale w tym roku nie będzie łatwo, bo obsada jest bardzo mocna. My z tego powodu zmieniamy auto, to jest dla nas duże wyzwanie.

Jedziecie Fordem Fiestą R5. Kibice mogą się już gubić, bo tych oznaczeń jest sporo - S2000, RRC, R5. Czym różnią się te auta?

Samochody klasy S2000 posiadają dwulitrowy, wolnossący silnik. Auta RRC i R5 to natomiast motory o pojemności 1,6 litra z turbodoładowaniem. R5 ma być jeszcze tańszą opcją na poważne rajdowanie, choć i tak jest drogi i w zakupie i w utrzymaniu. Samochód zbudowany jest w większej ilości z części seryjnych, niż ma to miejsce w przypadku aut RRC.

Już teraz da się porównać osiągi tych aut?

Samochody R5 są jeszcze za krótko na rynku by coś więcej powiedzieć. Ale na pewno w niektórych warunkach mogą być bardzo konkurencyjne. Dużo jednak zależy od tego człowieka, który siedzi na miejscu kierowcy.

Wielu zawodników z czołówki się "zbroi" na Rajd Polski. Sprowadzają świetne auta - ile kierowców może walczyć o zwycięstwo?

Będzie co najmniej kilku jak nie kilkunastu kierowców którzy mogą walczyć o zwycięstwo. Ale ja się na tym nie koncentruję. Mój cel to pojechać jak najszybciej i osiągać świetne czasy, bo to one są przecież gwarantem sukcesu.

Co powiesz kibicom, którzy nigdy w Mikołajkach nie byli?

Ktoś kto nie przyjedzie na Rajd Polski będzie miał czego żałować. A ci którzy już kiedyś tu przyjechali - na pewno i tym razem się pojawią.

Kajto, osiągnąłeś w ostatnich latach bardzo wiele na polskich trasach. Moje stałe już pytanie do ciebie - kiedy ruszysz na podbój Europy, świata?

Fakt, w tym roku jak na razie na 5 rajdów w Polsce wygraliśmy 5. Oczywiście chcemy się rozwijać, poznawać inne rajdy, ale wiele zależy od tego jakie będą środki, również te na koncie. Ale zrobimy wszystko by realizować kolejne cele.