Holendrzy pokonali Duńczyków 2:0 (0:0) w pierwszym meczu grupy E. Oba zespoły nie zachwyciły. Holendrom, mimo przewagi, brakowało polotu w rozgrywaniu akcji. Duńczycy ograniczali się do obrony i nielicznych kontrataków. Ich plany pokrzyżował samobójczy gol na samym początku drugiej połowy.

Już w pierwszych sekundach meczu błąd popełnił duński obrońca, który przed polem karnym podał w poprzek boiska - niewiele brakowało by Holendrzy przejęli piłkę. Sytuację uratował Sorensen.

Holendrzy od początku natarli. W 6. min. strzał Sneijdera z rzutu wolnego z odległości prawie 40 metrów przeleciał wysoko ponad bramką. Minutę później, również z rzutu wolnego nie popisał się Enevoldsen po drugiej stronie boiska.

W 10. min. strzał zza pola karnego Kuyta sprawił problemy duńskiemu bramkarzowi - Sorensen wypuścił piłkę z rąk, ale w kolejnej próbie ją opanował. Przez pierwszy kwadrans Duńczycy nie stworzyli żadnej groźnej sytuacji. Holendrzy też nie, byli jednak zespołem dominującym.

W 20. min. Van Persie po ładnej wymianie na połowie Duńczyków strzelił, ale piłkę zablokował obrońca. Chwilę później Van Bommel ładnie zagrał do Van Der Vaarta. Ten jednak z linii pola karnego nie trafił w światło bramki. 27. min. jedna z nielicznych akcji Duńczyków: po dośrodkowaniu z prawej strony głową strzelał Bendtner. Piłka minimalnie minęła prawy słupek bramki Stekelenburga.

W 33. min. po kąśliwym dośrodkowaniu Kuyta w pole karne piłka odbiła się od duńskiego obrońcy i wyleciała na rzut rożny. W 34. min. w kontrą wyszli Duńczycy z prawej strony. Silny strzał Rommedahla obronił Stekelenburg. W 37. minucie kolejny atak Duńczyków zakończył się strzałem Kahlenberga z lewej strony. Interweniował holenderski bramkarz, który wybił piłkę na rzut rożny. W 43. minucie w prawym narożniku pola karnego z piłką zatańczył Van Persie; nie udało mu się jednak wkręcić duńskiego obrońcy w ziemię i oddał strzał obok słupka.

Druga połowa rozpoczęła się fatalnie dla Duńczyków. Van Persi ograł Sorensena, który próbował interweniować na skrzydle, i dośrodkował w pole karne. Tam piłkę próbował wybić Poulsen - ta jednak odbiła się od pleców Aggera i wpadła do bramki. Była to 60. bramka zdobyta przez "Pomarańczowych" podczas mistrzostwa świata. W kolejnych minutach Holendrzy całkowicie kontrolowali grę, Duńczycy nie byli w stanie zagrozić bramce strzeżonej przez Stekelenburga. Samobójcza bramka pokrzyżowała ich taktyczny plan.

W 59. min. Van der Vaart strzelił piętą z woleja - duński bramkarz nie miał problemu z obroną. W 73. min. najpierw dośrodkowanie Elii z lewej strony odbił Sorensen, potem do piłki dopadł Van Bommel, jednak po jego strzale piłka trafiła w boczną siatkę. W 82. wyśmienitą okazję wypracował sobie Sneijder. Zszedł z piłką z prawego skrzydła do środka i oddał fantastyczny strzał. Piłka przeleciała nad Sorensenem i trafiła w poprzeczkę. To mógł być piękny gol.

W 85. minucie Kuyt dobił Duńczyków. Z lewej akcję zainicjował Sneijder, który prostopadle podał na pole karne do Elii. Ten strzelił obok duńskiego bramkarza, piłka odbiła się od słupka i wyszła w pole. Dobił ją z najbliższej odległości nadbiegający Kuyt. W 88. Poulsen uratował Duńczyków przed utratą trzeciej bramki - po strzale Van Persiego zmierzającą do bramki piłkę wybił w ekwilibrystyczny sposób.

Holandia - Dania 2:0 (0:0)

1:0 - Daniel Agger (46. min. - sam.)

2:0 - Dirk Kuyt (85. min.)

Składy:

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong (88. Demy de Zeeuw), Rafael van der Vaart (67. Eljero Elia) - Robin van Persie (77. Ibrahim Afellay).

Dania: Thomas Soerensen - Daniel Agger, Simon Kjaer, Lars Jacobsen, Simon Poulsen - Martin Joergensen, Christian Poulsen, Thomas Enevoldsen (56. Jesper Groenkjaer), Thomas Kahlenberg (73. Christian Eriksen), Dennis Rommedahl - Nicklas Bendtner (62. Mikkel Beckmann).

Żółte kartki: Nigel de Jong (44. min.), Robin van Persie (49. min.), Kjaer (63. min.)

Sędzia: Stephane Lannoy (Francja)

Widzów: 83 465