26 maja 1920 roku Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej ogłosiła, że ma plan zorganizowania rozgrywek o mistrzostwo świata. Wniosek o zorganizowanie MŚ został przyjęty podczas Kongresu Generalnego FIFA, który odbył się czerwcu 1929 roku.

Pierwsze mistrzostwa zostały rozegrane w 1930 roku w Urugwaju. Ponieważ był to okres pomiędzy I wojną światową a wielkim światowym kryzysem ekonomicznym (1929), niektóre europejskie kraje były zmuszone odmówić startu w rozgrywkach. Pierwszą bramkę w historii MŚ strzelił w 19. minucie meczu Francja-Meksyk (4:1) napastnik francuski Lucien Laurent. Królem strzelców pierwszego Mundialu został Argentyńczyk Guilermo Stabile( zdobył 8 bramek). Za najlepszego zawodnika turnieju uznano Urugwajczyka Leonardo Andrade.

Od tamtej pory Mistrzostwa Świata odbywają się co cztery lata. Jedynym wyjątkiem jest dwanaście lat pomiędzy 1938 a 1950 rokiem, gdy trwała II wojna światowa.

W 1958 po raz pierwszy zdobyli tytuł Mistrzów Świata Brazylijczycy. Gwiazdą turnieju został wówczas zaledwie 17-letni Pele, okrzyknięty potem "Królem Futbolu". To głównie dzięki niemu, "Canarinhos" sięgnęli po Puchar. Pele po raz ostatni wziął udział w MŚ w roku 1970. Wtedy również okazali się piłkarze z Brazylii.

Mistrzostwa rozegrane w 1974 na terenie Niemiec były dla Polaków jednymi z najpiękniejszych w historii. Biało czerwoni okazali się prawdziwą rewelacją turnieju. Po świetnych meczach z Włochami, Argentyną, Szwecją czy Jugosławią, Polacy dotarli aż do półfinału, gdzie ulegli gospodarzom turnieju 0:1. Mecz odbył się w strugach deszczu. Kto wie jaki byłby rezultat gdyby grano w normalnych warunkach. Ostatecznie po tytuł sięgnęli Niemcy pokonując w finale Holendrów 2:1. Biało czerwoni zadowolili się trzecim miejscem, a Grzegorz Lato, który zdobył 7 bramek, został wybrany królem strzelców.

Trzecie miejsce zajęła polska reprezentacja również w 1982. Piłkarzy z Polski można było zobaczyć na mundialowych boiskach także w 1986 roku, podczas MŚ w Meksyku. Ich najjaśniejszą gwiazdą był Diego Maradona.

Mistrzostwa Świata z 1994 roku zapadły w pamięć kibiców głównie ze względu na smutny akcent. Już po zakończeniu turnieju w swojej ojczyźnie został zastrzelony przez kibica kolumbijski obrońca Andreas Escobar. Zabójca motywował swój czyn tym, że defensor strzelił samobójczą bramkę w pojedynku z gospodarzami imprezy.

Mundial z 2006 roku był ostatnim w reprezentacyjnej karierze wielu znanych piłkarzy. Definitywnie zakończyli ją Zinedine Zidane, Niemiec Oliver Kahn, Francuz Lilian Thuram i Portugalczycy: Luis Figo oraz Pedro Pauleta.

Jedynym krajem, który uczestniczył we wszystkich MŚ jest Brazylia. Reprezentanci tego kraju zdobyli również najwięcej - bo aż pięć - tytułów mistrzowskich. Cztery razy zwyciężyli Włosi, trzy - Niemcy, a Argentyńczycy i Urugwajczycy byli najlepsi dwukrotnie. Mistrzostwa wygrali jeden raz: Francuzi i Anglicy. W finałach występowali także Holendrzy (dwa razy), Czechosłowacy (dwa razy) Węgrzy (dwa razy) i Szwedzi.

Zespoły europejskie zwyciężały wyłącznie w mistrzostwach organizowanych w Europie, natomiast południowoamerykańskie - także poza swoim kontynentem, w tym w Europie (ekipa Brazylii zwyciężyła w Szwecji w 1958 i w Korei Płd. i Japonii w 2002).

Historia MŚ

Mistrzostwa Rok Gospodarz Mistrz Drugie miejsce Trzecie miejsce
I 1930 Urugwaj Urugwaj Argentyna Jugosławia
II 1934 Włochy Włochy Czechosłowacja Niemcy
III 1938 Francja Włochy Węgry Brazylia
IV 1950 Brazylia Urugwaj Brazylia Szwecja
V 1954 Szwajcaria RFN Węgry Austria
VI 1958 Szwecja Brazylia Szwecja Francja
VII 1962 Chile Brazylia Czechosłowacja Chile
VIII 1966 Anglia Anglia RFN Portugalia
IX 1970 Meksyk Brazylia Włochy RFN
X 1974 RFN RFN Holandia Polska
XI 1978 Argentyna Argentyna Holandia Brazylia
XII 1982 Hiszpania Włochy RFN Polska
XIII 1986 Meksyk Argentyna RFN Francja
XIV 1990 Włochy RFN Argentyna Włochy
XV 1994 USA Brazylia Włochy Szwecja
XVI 1998 Francja Francja Brazylia Chorwacja
XVII 2002 Japonia i Korea Płd. Brazylia Niemcy Turcja
XVIII 2006 Niemcy Włochy Francja Niemcy