Rosja wydała miliardy na przygotowania do mistrzostw świata w piłce nożnej. Nie tylko budowała nowe stadiony i infrastrukturę wokół nich. Modernizowano i remontowano stare dworce kolejowe i terminale lotnicze. Tworzono parki i sadzono drzewa. Zbudowano w sumie 30 hoteli.

Rosja wydała miliardy na przygotowania do mistrzostw świata w piłce nożnej. Nie tylko budowała nowe stadiony i infrastrukturę wokół nich.  Modernizowano i remontowano stare dworce kolejowe i terminale lotnicze. Tworzono parki i sadzono drzewa. Zbudowano w sumie 30 hoteli.
/Przemysław Marzec /RMF FM


Sankt Petersburg

Powstała nowa stacja metra "Nowokriestowskaja". Ocenia się, że ze stacji może korzystać  do 35 tysięcy pasażerów  w ciągu godziny. W Sankt Petersburgu rozegranych  zostanie siedem meczów mundialu.

Sarańsk

W stolicy Mordowi  wyremontowano dworzec w samym Sarańsku i Ruzajewkie, położonej 20 kilometrów dalej. Pojawiły się nowe systemy bezpieczeństwa i przeciwpożarowe.  Zbudowano także nowy czterogwiazdkowy hotel, który w czasie rozgrywek zajmie FIFA.  W Sarańsku odbędą się cztery mecze.

Moskwa

Największe zmiany dotyczą Moskwy. Już od paru lat odnawiano budynki w centrum, remontowano fasady, wymieniano także pokrycie chodników, które wcześniej były pokryte asfaltem. Na lotnisku "Szeremietiewo"  zbudowano nowy terminal "B".  Odnowiono pozostałe terminale międzynarodowe i pomiędzy nimi, a terminalem "B" co cztery minuty kursuje pociąg dla pasażerów transferowych.

Dla lubiących sauny i łaźnie na ulicy Samarskiej zbudowano  kompleks hotelowy o  powierzchni ponad 76 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdują się tam -  jak mówi się po rosyjsku - "pariłki" narodowe. Są tam fińska łaźnia, japońska wanna ofuro, rosyjska "bania", czy turecka łaźnia.

W Moskwie odbędzie się 12 meczów, w tym mecz otwarcia i finał na stadionie "Łużniki", który może pomieścić 81 tysięcy kibiców.

Wołgograd

Na lotnisku zbudowano całkowicie nowy terminal o powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych  odpowiadający współczesnym standardom nie tylko jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, ale również wygody pasażerów. Wokół Kurhanu Mamajewa, gdzie stoi jeden z największych pomników na świecie "Matka ojczyzna wzywa" stworzono park, w którym posadzono ponad 2 tysiące drzew, posadzono trawę i zbudowano fontanny. Kurhan góruje nad nowym, zbudowanym od fundamentów stadionem i tworzy z nim wspólną koncepcję architektowniczną. W Wołgogradzie odbędą się cztery mecze, w tym mecz reprezentacji Polski z Japonią.

Rostów nad Donem

Obok stadionu zbudowano od podstaw park rozrywki i wypoczynku z drogami dla rowerzystów. W parku można pograć w tenisa, siatkówkę, czy badminton. Park rozciąga się na długości ponad kilometra. W Rostowie odbędzie się pięć meczów.

Niżny Nowogród

Mieszkańcy miasta mają zupełnie nowy dworzec kolejowy. Jego przepustowość zwiększyła się o 30 procent. Trzykrotnie powiększono halę dworca. Zbudowano go na miejscu starego. Miasto będzie gospodarzem sześciu meczów.

Kaliningrad

Przebudowano lotnisko "Chrabrowo", wydłużono pas startowy lotniska do 3300 metrów. Inwestycja spowodowała, że powierzchnia terminalów podwoiła się. Jednak samo miasto , doszczętnie zniszczone w czasie wojny, przez wielu uważane jest za jedno z najbrzydszych z dużych rosyjskich miast. W Kaliningradzie zostaną rozegrane cztery mecze.

Jekaterynburg

W tym mieście poza stadionem nie było dużych inwestycji. Zwiększono jedynie ilość kursów pociągu kursującego pomiędzy lotniskiem, a centrum miasta. W Jekaterynburgu odbędą się cztery mecze .

Samara

W mieście słynącym z fatalnych dróg wyremontowano 215 kilometrów tras oraz zbudowano 35 kilometrów nowych. Wymieniono także połowę pojazdów komunikacji miejskiej. Wyremontowano także lotnisko "Kurumocz", które może obsługiwać obecnie  więcej pasażerów.  W Samarze dobędą się cztery mecze.

Kazań

W stolicy Tatarstanu skupiono się na remoncie torów i przystanków lokalnej kolei. W Kazaniu odbędą się cztery mecze , także polskiej reprezentacji z Kolumbią.

Soczi

Ten czarnomorski kurort  uwielbiany przez Józefa Stalina i Władimira Putina, był najlepiej przygotowany do rozgrywek, bo w 2014 odbywały się tam Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W Soczi będzie baza polskiej reprezentacji. W mieście odbędą  się także cztery mecze fazy grupowej.

(nm)