Dziś zostaną rozegrane ostatnie spotkania w grupach A i B piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. W grupie A Holandii oraz Ekwadorowi wystarczą remisy, aby awansować do 1/8 finału. W grupie B w podobnym położeniu jest Anglia.

Holandia i Ekwador zgromadziły po cztery punkty, Senegal ma trzy, a Katar bez punktu zamyka zestawienie. 

W praktyce "Pomarańczowi" w meczu z Katarem mogą sobie nawet pozwolić na jednobramkową porażkę, chyba że przy okazji znacząco pogorszą swoją sytuację w rankingu fair play. Podopieczni trenera Louisa van Gaala mają na koncie tylko jedną żółtą kartkę, Ekwadorczycy trzy, a Senegalczycy pięć.

Katar szanse na awans stracił wcześniej. Senegal, aby realnie myśleć o grze w fazie pucharowej, musi pokonać Ekwador.

W grupie B teoretycznie w walce o 1/8 finału liczą się wszystkie zespoły. Najtrudniejsze zadanie stoi przed Walią, która po remisie z USA 2:2 i porażce z Iranem 0:2 ma tylko punkt, a czeka ją spotkanie z liderem - Anglią.

Walia awansuje, jeśli wygra z Anglią różnicą co najmniej czterech bramek. Przy mniejszym zwycięstwie potrzebuje remisu w meczu Iran - USA. W odwrotnej sytuacji jest Anglia, którą wyrzucić z turnieju może tylko wysoka porażka.

Iran zaczął turniej fatalnie - od porażki z Anglią 2:6. W meczu z Walią (2:0) podopieczni trenera Carlosa Queiroza pokazali się jednak z bardzo dobrej strony. Jeśli Walia nie wygra z Anglią, to Iranowi do wyjścia z grupy wystarczy remis. Amerykanie po remisach z Walią (1:1) i Anglią (0:0) są pod ścianą i potrzebują zwycięstwa.

To szósty mundial Iranu, który jeszcze nigdy nie przebrnął fazy grupowej.

O godzinie 16.00 rozpoczną się mecze Holandia - Katar i Ekwador - Senegal, a o 20.00 Anglia - Walia oraz Iran - USA.

W 1/8 finału drużyny z tych grup zmierzą się ze sobą. Zwycięzca grupy A z drugą ekipą grupy B, a najlepszy w grupie B z drugim zespołem grupy A.

Relacje prosto z Kataru

Więcej zdjęć, filmów, ciekawostek ze stolicy Kataru - Dohy - gdzie trwa piłkarskie święto, możecie zobaczyć w naszych mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie. Obserwujcie także profil na Twitterze naszego specjalnego wysłannika na mundial Pawła Pawłowskiego: