Piłkarze reprezentacji Niemiec przed swoim inauguracyjnym meczem mundialu z Japonią zademonstrowali symbol "zamkniętych ust". To odpowiedź na zakaz noszenia tęczowych opasek przez kapitanów drużyn. Niemcy niespodziewanie przegrali z Japonią 1-2.

Jak wyjaśniła w komunikacie niemiecka federacja piłkarska zakazanie piłkarzom noszenia tęczowych opasek jest jak zamknięcie ust, stąd dzisiejsza demonstracja.

Dwa dnie temu wydano specjalny komunikat, pod którym podpisały się związki piłkarskie Anglii, Walii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Niemiec i Danii.

W oświadczeniu poinformowano, że kapitanowie nie będą nosili tęczowych opasek w trakcie spotkań mistrzostw świata w Katarze. Decyzję podjęto ze względu na ryzyko, że takie zachowanie będzie karane przez sędziów meczów.

Wcześniej m.in. kapitan reprezentacji Niemiec Mauel Neuer informował, że będzie występować z tęczową opaską na ramieniu. Będę nosił tęczową opaskę kapitańską Niemiec, tak jak inne europejskie drużyny. Mamy poparcie liderów naszej federacji włącznie z prezesem i nie boimy się ewentualnych konsekwencji - mówił mistrz świata z 2014 roku.

Piłkarze mieli nosić tęczowe opaski kampanii "One Love", która została zapoczątkowana w Holandii w celu promowania integracji i różnorodności w piłce nożnej oraz społeczeństwie.

Od czasu wyznaczenia w 2010 roku Kataru na gospodarza tegorocznego mundialu, kraj ten spotyka się z ostrą krytyką na arenie międzynarodowej. Dotyczy to przede wszystkim łamania praw człowieka i osób LGBTQ+.

Mundial z RMF24

Wszystko o mundialu na stronie RMF24.pl, a także w naszych mediach społecznościowych - na TwitterzeFacebooku i Instagramie. Wpiszcie koniecznie #MundialRMF!

Codziennie po godzinie 20:00 zapraszamy także na specjalny program "Stały fragment gry" z relacjami naszych wysłanników do Kataru. Transmisja na żywo na stronie głównej RMF24.pl i w mediach społecznościowych.