Maciej Gębala zastąpi Bartosza Jureckiego w składzie reprezentacji Polski na dzisiejszy mecz grupy A mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych z Francją w Krakowie. Po ostatnich badaniach okazało się, że obrotowy biało-czerwonych będzie musiał kilka dni pauzować.

Nie wykluczamy zmiany powrotnej na decydujące mecze mistrzostw - powiedział lekarz kadry Rafał Markowski, cytowany w komunikacie ZPRP.

Jureckiemu odnowiła się kontuzja łydki. W dwóch dotychczasowych występach w ME zdobył siedem bramek, z czego pięć z rzutów karnych, przy stuprocentowej skuteczności.

Maciej Gębala, który jest debiutantem na tej rangi imprezie, 10 stycznia obchodził 22. urodziny. Występuje w niemieckim klubie SC Magdeburg. O tym, że zagram dowiedziałem się dopiero dzisiaj rano, trener specjalnie nic mi nie powiedział i dzięki temu miałem spokojną noc, inaczej nie mógłbym zasnąć - mówił Gębala.

Mocny rywal

"Trójkolorowi" w ostatnich latach zdominowali męską piłkę ręczną. W finale igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku wygrali ze Szwedami 22:21, powtarzając sukces z Pekinu (2008). Trzy razy triumfowali w mistrzostwach świata (2009, 2011, 2015), a w mistrzostwach Europy także trzykrotnie sięgnęli po tytuł (2006, 2010, 2014).

My jednak nie robimy z nich bogów światowego handballu. Też potrafimy grać i stać nas na zwycięstwo - zapowiedział skrzydłowy reprezentacji Polski Jakub Łucak.

Spotkanie w Tauron Arenie Kraków rozpocznie się o 20.30. Przedtem, o 18.15 na boisko wyjdą ekipy Macedonii i Serbii. Stawką pojedynku będzie awans do rundy głównej. Macedończykom aby grać dalej wystarczy remis.

Równolegle w Katowicach odbędą się mecze grupy B, z której trzy najlepsze zespoły w drugiej rundzie dołączą do najlepszych z grupy krakowskiej, czyli Francji, Polski i kogoś z pary Macedonia - Serbia.

Sytuacja w rywalizacji katowickiej jest niebywale zagmatwana, gdyż wszystkie cztery drużyny mają po dwa punkty na koncie i każda z nich ma szansę na awans. We wtorek Białoruś zagra z Norwegią, a Chorwacja, która była jednym z kandydatów do medali, z Islandią.

Grupa A (Kraków)

18.15 Macedonia - Serbia 20.30 Francja - Polska

grupa B (Katowice)

18.15 Białoruś  - Norwegia20.30 Chorwacja - Islandia

(abs)