8 maja to nieuchronne starcie uczniów szkół średnich z królową nauk. Na RMF24 i w naszych mediach społecznościowych będziemy towarzyszyć tegorocznym maturzystom w egzaminie podstawowym z matematyki. Znajdziecie u nas gotowe propozycje rozwiązań, a matematyk Tomasz Wierzchowski na żywo w naszych mediach społecznościowych zajmie się poszczególnymi zadaniami. Egzamin maturalny z matematyki zacznie się o godzinie 9.

Podobnie jak w przypadku egzaminów z języka polskiego i angielskiego, będziemy mieć dla Was propozycje rozwiązań egzaminu podstawowego z matematyki. Pokażemy Wam rozwiązania z Formuły 2023 (liceum) jak i 2015 (technikum).

Wypełnianiem arkuszy CKE zajmie się matematyk z wieloletnim stażem Tomasz Wierzchowski z liceum w Węgorzewie, a po godzinie 14, gdy CKE opublikuje oficjalne arkusze, będziecie mogli na żywo obejrzeć w naszych mediach społecznościowych, jak należało rozwiązać poszczególne zadania.

Dowiecie się też czy egzamin maturalny był trudny, co na ten temat sądzą inni uczniowie, a co mówią nauczyciele.

Wszystkie arkusze z odpowiedziami zgromadzimy w naszym raporcie specjalnym MATURA 2023, gdzie znajdziecie też zestaw ważnych informacji dotyczących tegorocznego egzaminu dojrzałości. Wszystko w jednym miejscu i skondensowanej formie.

Przypominamy też o niezbędnikach maturzysty. Na RMF24 mamy dla Was cenne wskazówki na temat tego, jaki materiał należy na pewno powtórzyć (także na ostatnią chwilę!), jakie przyrządy do rozwiązywania zadań musicie zabrać ze sobą na egzamin i jak będzie wyglądał sam arkusz maturalny.

Jeśli czujecie, że jesteście już gotowi do egzaminu, zawsze możecie dowiedzieć się dlaczego "matura to bzdura", ale matematyka nie powinna być traktowana po macoszemu, lub dowiedzieć się od psychologa, co należy zrobić, by zminimalizować stres przed maturą.

Matura 2023: Najważniejsze informacje

Tegoroczni maturzyści przystępują do egzaminu dojrzałości w dwóch formułach: "Formuła 2015" przeznaczona jest dla uczniów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. "Formuła 2023", nazywana również nową maturą, obejmuje uczniów 4-letniego liceum i 5-letniego technikum.

Mimo tych różnic, harmonogram egzaminów Matury 2023 jest spójny dla wszystkich maturzystów.

Szczegółowy kalendarz wszystkich pozostałych egzaminów zamieszczamy w tym miejscu.

Wyniki Matury 2023 zostaną ogłoszone przez CKE online w piątek 7 lipca. Znaleźć je będzie można w systemie ZIU o godzinie 8:30. Tego samego dnia szkołom zostaną wydane świadectwa i informacje o wynikach. Uczniowie, którzy będą poprawiać maturę w sierpniu o wynikach dowiedzą się 8 września 2023 roku.

Maturalny egzamin z matematyki: Sama wiedza nie wystarczy

Eksperci analizujący możliwe zadania, które zostaną umieszczone na arkuszach egzaminacyjnych Matury 2023, są zgodni, że uczniowie powinni oczekiwać podobnych przykładów, jak te, z którymi mierzyli się na maturze próbnej. Na egzaminie maturalnym z matematyki, można więc spodziewać się potęg, logarytmów i dodawania ułamków algebraicznych. 

Maturzyści muszą też być przygotowani na zmierzenie się z rozkładem wielomianu na czynniki, nierównościami z wartością bezwzględną, równaniami wymiernymi i zadaniami z lokatą.

Sama wiedza i umiejętności jednak nie wystarczą maturzystom na egzaminie. Jak zawsze na maturę z matematyki należy zabrać linijkę, cyrkiel i kalkulator prosty - umożliwiający dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie oraz obliczanie procentów i pierwiastków kwadratowych.

Tablice matematyczne z wybranymi wzorami ma obowiązek zapewnić szkoła, w której odbywa się egzamin.

Nie zapomnijcie też o dowodzie osobistym i długopis lub pióro z czarnym tuszem!

Matura 2023: Język polski i język angielski - mamy już rozwiązania

Część egzaminów maturalnych w 2023 roku już za Wami. Jeśli chcecie zobaczyć, jak brzmią poprawne odpowiedzi w przypadku matury podstawowej z języka polskiego, wszystkie informacje znajdziecie TU.

Poprawne odpowiedzi z egzaminu z języka angielskiego? Nie ma problemu, znajdziecie je TU.