W piątek, w drugim dniu tegorocznych matur uczniowie pisali egzamin z języka obcego. O 9 rozpoczął się angielski, a po południu o godz. 14 - z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna publikowała już arkusze. Znajdziecie je w tym artykule. Na bieżąco specjalnie dla Was rozwiązuje je anglistka Anna Antoniak z XI LO w Warszawie.

Zgodnie z wymogami maturalnymi egzamin pisemny z języka obcego nowożytnego sprawdza, w jakim stopniu absolwent szkoły ponadpodstawowej spełnia wymagania, które opisuje podstawa programowa kształcenia ogólnego dla III etapu edukacyjnego.

Trwa 120 minut. Matura z tego przedmiotu uznana jest za zdaną, jeżeli piszący uzyska co najmniej 30 proc. punktów.

Matura 2023. Tutaj opublikujemy arkusze CKE

Poniżej publikujemy arkusze CKE z języka angielskiego. 

FORMUŁA 2023

W arkuszu egzaminacyjnym rozwiązywanym przez licealistów znalazło się 12 zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagrań. Wśród nich była rozmowa z archeologiem o jego pracy oraz rozmowa na temat tego jak należy dobierać kształt okularów do kształtu twarzy. Odnosiły się też do nagranych informacji m.in. na temat domu Agathy Christie, architekta Oscara Mendeza, który wykorzystuje plastikowe butelki z recyklingu do budowy domów, najwęższego domu na świecie oraz możliwości wynajęcia domu, który jak wygląda jak norka hobbita.

Abiturienci mieli też zadania odnoszące się do zamieszczonych w teście tekstów, m.in. fragmentu powieści kryminalnej Rhys Bowen "In Dublin's Fair City" (w Polsce opublikowanej pod tytułem "Dublin, moja miłość"), której bohaterka jest Molly Murphy, kobieta detektyw z Nowego Jorku przełomu XIX i XX wieku, podróżująca statkiem do Europy, opowieści o dzieciństwie i początkach kariery projektantki mody Very Wang i informacji o posiedzeniu rządu Malediwów, z udziałem prezydenta kraju, które odbyło się pod wodą - 3,8 metra pod powierzchnią oceanu i dotyczyło problemów związanych z globalnym ociepleniem. 

Jedno z zadań polegało na napisaniu tekstu własnego. Maturzyści musieli napisać e-mail do kolegi, w którym mieli poinformować, że wygrali konkurs fotograficzny dla młodzieży. Mieli wyjaśnić powody uczestnictwa w tym konkursie, opisać, co przedstawia zwycięskie zdjęcie, zrelacjonować przebieg wręczania nagród, zachęcić kolegę do udziału w konkursie fotograficznym w przyszłym roku i napisać, w jaki sposób mogą pomóc mu przygotować się do tego konkursu. Tekst powinien zawierać od 80 do 130 słów.

MATURA 2023, JĘZYK ANGIELSKI. Arkusze CKE, poziom podstawowy. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ

MATURA 2023, JĘZYK ANGIELSKI. Transkrypcja nagrań. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ


FORMUŁA 2015

Z kolei w arkuszu egzaminacyjnym rozwiązywanym przez maturzystów z techników i szkół branżowych II stopnia znalazło się 10 zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagrań i tekstów zamieszczonych w arkuszu. Większość z nich było tożsamych z zadaniami w arkuszu dla licealistów. Jedno z zadań polegało na napisaniu tekstu własnego. Tak jak, maturzyści z liceów, mieli napisać e-mail na temat wygrania konkursu fotograficznego.

MATURA. FORMUŁA 2015, JĘZYK ANGIELSKI. Arkusze CKE, poziom podstawowy. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ

MATURA. FORMUŁA 2015, JĘZYK ANGIELSKI. Transkrypcja nagrań. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ

Tutaj na bieżąco będziemy umieszczać propozycję rozwiązań testu przygotowaną przez nauczycielkę języka angielskiego panią Annę Antoniak z XI LO w Warszawie. [WCIŚNIJ F5]

Matura 2023. Arkusze CKE z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego

Publikujemy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej matury pisemnej z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego - formuła 2023 (poziom podstawowy). Aby pobrać arkusz, trzeba kliknąć w podkreślony link. 

MATURA 2023, JĘZYK FRANCUSKI. Arkusze CKE, poziom podstawowy. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ

MATURA 2023, JĘZYK HISZPAŃSKI. Arkusze CKE, poziom podstawowy. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ

MATURA 2023, JĘZYK NIEMIECKI. Arkusze CKE, poziom podstawowy. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ

MATURA 2023, JĘZYK ROSYJSKI. Arkusze CKE, poziom podstawowy. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ

MATURA 2023, JĘZYK WŁOSKI. Arkusze CKE, poziom podstawowy. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ

Arkusze CKE i znajdziecie w RMF24.pl specjalnym raporcie Matura 2023.

Matura 2023. Matematyka poziom podstawowy. Będziemy mieć rozwiązania

W tym roku maturzyści egzamin z matematyki na poziomie podstawowym będą pisać w poniedziałek 8 maja. Podobnie jak w przypadku matury z języka polskiego i języka angielskiego na poziomie podstawowym będziemy mieć dla Was rozwiązania zadań z matematyki.

Tradycyjnie już wypełnianiem arkuszy CKE zajmie się specjalnie dla Was matematyk z wieloletnim stażem Tomasz Wierzchowski z liceum w Węgorzewie. 

Ponadto po godz. 14 będziecie mogli na żywo na naszych portalach społecznościowych obejrzeć, jak krok po kroku należało rozwiązać poszczególne zadania. Nasz ekspert wyjaśni najważniejsze kwestie. Maturzysto, bądź z nami! 

Matura 2023. Sprawdź rozwiązania z języka polskiego

Chcesz wiedzieć, jak poszła ci matura z języka polskiego na poziomie podstawowym? Sprawdź propozycje rozwiązań przygotowane przez nauczycielki z XXX LO w Lublinie.

Czy egzamin był trudny? Tegoroczni abiturienci są podzieleni. A co mówią nauczyciele?

Matura 2023. Zobacz arkusze CKE oraz odpowiedzi do egzaminu pisemnego z języka polskiego (poziom podstawowy) >>>>>

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.