"Ja już nawet nie pamiętam, jak to było wcześniej" - przyznawali w rozmowie z reporterem RMF FM mali mieszkańcy świętokrzyskich Krzczonowic, gdzie gościliśmy w sobotę na zabawie z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Właśnie w Krzczonowicach w ramach akcji Lepsze Jutro z RMF FM wyremontowaliśmy w ubiegłym roku budynek dawnej szkoły, zbudowaliśmy klub fitness, minisiłownię i bezpieczny plac zabaw. A teraz wspólnie z mieszkańcami tej i okolicznych miejscowości obchodziliśmy wyjątkowy Dzień Dziecka!

Na wspólne świętowanie zaproszono nas, tuż przed Dniem Dziecka, bo - jak tłumaczyła Agnieszka Budek, szefowa świetlicy działającej w odremontowanym przez nas budynku po dawnej szkole podstawowej - tak właśnie ułożył się kalendarz. 1 czerwca wypada w czwartek i szkoda, żeby dzieci na świętowanie miały czekać aż do weekendu - wyjaśniała.

Gmach szkoły nie był użytkowany od ponad 20 lat: w 1995 roku zamknięto bowiem podstawówkę. Dzięki akcji Lepsze Jutro z RMF FM budynek został jednak wyremontowany, zyskał nowe wyposażenie, pojawiły się długo wyczekiwane siłownia, sala fitness i wspaniały plac zabaw. I właśnie tam razem z mieszkańcami obchodziliśmy pierwszy od lat Dzień Dziecka.Centralnym punktem sobotnich wydarzeń był właśnie kolorowy plac zabaw. Dzieci z Krzczonowic przyznawały w rozmowie z naszym reporterem, że trudno im wyobrazić sobie, że tego placu nie ma. Ja to już nawet nie pamiętam, jak to było wcześniej - usłyszeliśmy od jednego z bawiących się chłopców. Jak relacjonował Krzysztof Kot, atrakcje placu na tyle przykuły uwagę maluchów, że chwilami trudno było namówić je na udział w konkursach. Dzieciaki najbardziej upodobały sobie tzw. ptasie gniazdo - bo "można się na nim fajnie rozbujać".

Maluchy w rozmowie z naszym dziennikarzem przyznawały wprost, że życie w Krzczonowicach po ubiegłorocznym finale akcji Lepsze Jutro z RMF FM odmieniło się, oczywiście na lepsze. Mamy się gdzie bawić, gdzie spędzać wolny czas. (...) Plac jest nowy, szkoła ładna. Bardzo fajne są te atrakcje. Jest super!!!

Zabawy i atrakcje

Z okazji Dnia Dziecka na najmłodszych czekały oczywiście dodatkowe atrakcje, a wśród nich zabawy: obieranie jabłka plastikowym nożykiem, przyszywanie guzików czy wyścig z jajkiem na łyżeczce. Dla najlepszych przewidziane były nagrody - w tym również nagrody specjalne od RMF FM.

Nie zabrakło słodyczy i gorących kiełbasek.

Atmosfera - jak na Dzień Dziecka, choć przyspieszony, przystało - była bardzo radosna.A jeszcze nie tak dawno budynek dawnej szkoły był mocno zniszczony. Właśnie dlatego zwróciła się do nas pani Agnieszka Budek - bo to ona przesłała zgłoszenie do akcji Lepsze Jutro z RMF FM. Szczególną uwagę zwróciła wtedy na wymagającą remontu świetlicę. Potrzeb jest dużo: boisko zamiast klepiska, prosta podłoga w lokalu, plac zabaw zamiast szkieletów huśtawek - pisała.

Budynek dawnej podstawówki faktycznie był w fatalnym stanie: stara spękana elewacja, odpadający tynk, przeciekająca do środka woda z rynien, przegnite legary w konstrukcji podłogi, popsute piece. Gmach zbudowany jeszcze w latach sześćdziesiątych ani razu nie był gruntownie remontowany. Postanowiliśmy to zmienić!

W ramach akcji Lepsze Jutro z RMF FM wyremontowaliśmy cały budynek - wewnątrz i na zewnątrz. Szkoła otrzymała także nowe wyposażenie. Stworzyliśmy klub fitness i minisiłownię, a także - uwielbiany teraz przez najmłodszych - bezpieczny plac zabaw!

Co więcej, dzięki realizacji projektu udało nam się pomóc około trzydziestu osobom z Krzczonowic i okolic w zdobyciu nowych kwalifikacji. Firma wynajęta do prac przy elewacji budynku przeszkoliła bowiem bezrobotnych w zakresie tynkarstwa, a ich praktyka zakończyła się egzaminem zawodowym! Dla nich to więc również Lepsze Jutro...

Zobacz zdjęcia z finału akcji w Krzczonowicach!

Nie tylko Krzczonowice

Lepsze Jutro z RMF FM to cykliczny charytatywny projekt, który ma nieść pomoc, wsparcie i nadzieję tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Uruchomiliśmy go w 2015 roku, a na inaugurację pomogliśmy panu Grzegorzowi z Szydłowca, ojcu opiekującemu się samotnie piątką dzieci: wybudowaliśmy dla nich dom! [ZOBACZ ARTYKUŁ]

W ubiegłym roku pomoc trafiła zaś w ramach naszej akcji aż do czterech miejsc w Polsce! Poza Krzczonowicami Lepsze Jutro z RMF FM zawitało do dolnośląskich Dobroszyc, gdzie zbudowaliśmy plac zabaw przy przedszkolu [ZOBACZ], do Zagórza na Podkarpaciu, gdzie stworzyliśmy strefę sportowo-rekreacyjną [ZOBACZ], i Olsztyna, gdzie oddaliśmy do użytku salę rehabilitacyjną w Domu Dziecka przy ulicy Korczaka, minisiłownię i zestaw do kalisteniki [ZOBACZ].

Nasza akcja trwa - czekamy na Wasze zgłoszenia!

Co ważne, nasza akcja trwa! Wciąż czekamy na zgłoszenia od Was: powiedzcie nam, komu chcielibyście podarować Lepsze Jutro. Zgłoszenie możecie wysłać za pośrednictwem specjalnej platformy - znajdziecie ją TUTAJ!

(łł/e)