Wyjątkowy Dzień Dziecka w Krzczonowicach! Tu wyremontowaliśmy gmach dawnej szkoły

Sobota, 27 maja 2017 (14:50)

"Ja już nawet nie pamiętam, jak to było wcześniej" - przyznawali w rozmowie z reporterem RMF FM mali mieszkańcy świętokrzyskich Krzczonowic, gdzie gościliśmy w sobotę na zabawie z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Właśnie w Krzczonowicach w ramach akcji Lepsze Jutro z RMF FM wyremontowaliśmy w ubiegłym roku budynek dawnej szkoły, zbudowaliśmy klub fitness, minisiłownię i bezpieczny plac zabaw. A teraz wspólnie z mieszkańcami tej i okolicznych miejscowości obchodziliśmy wyjątkowy Dzień Dziecka!

Na wspólne świętowanie zaproszono nas, tuż przed Dniem Dziecka, bo - jak tłumaczyła Agnieszka Budek, szefowa świetlicy działającej w odremontowanym przez nas budynku po dawnej szkole podstawowej - tak właśnie ułożył się kalendarz. 1 czerwca wypada w czwartek i szkoda, żeby dzieci na świętowanie miały czekać aż do weekendu - wyjaśniała.

Gmach szkoły nie był użytkowany od ponad 20 lat: w 1995 roku zamknięto bowiem podstawówkę. Dzięki akcji Lepsze Jutro z RMF FM budynek został jednak wyremontowany, zyskał nowe wyposażenie, pojawiły się długo wyczekiwane siłownia, sala fitness i wspaniały plac zabaw. I właśnie tam razem z mieszkańcami obchodziliśmy pierwszy od lat Dzień Dziecka.

Posłuchajcie relacji naszego reportera z tego wydarzenia!Centralnym punktem sobotnich wydarzeń był właśnie kolorowy plac zabaw. Dzieci z Krzczonowic przyznawały w rozmowie z naszym reporterem, że trudno im wyobrazić sobie, że tego placu nie ma. Ja to już nawet nie pamiętam, jak to było wcześniej - usłyszeliśmy od jednego z bawiących się chłopców. Jak relacjonował Krzysztof Kot, atrakcje placu na tyle przykuły uwagę maluchów, że chwilami trudno było namówić je na udział w konkursach. Dzieciaki najbardziej upodobały sobie tzw. ptasie gniazdo - bo "można się na nim fajnie rozbujać".

Maluchy w rozmowie z naszym dziennikarzem przyznawały wprost, że życie w Krzczonowicach po ubiegłorocznym finale akcji Lepsze Jutro z RMF FM odmieniło się, oczywiście na lepsze. Mamy się gdzie bawić, gdzie spędzać wolny czas. (...) Plac jest nowy, szkoła ładna. Bardzo fajne są te atrakcje. Jest super!!!

Co się zmieniło?

Zabawy i atrakcje

Z okazji Dnia Dziecka na najmłodszych czekały oczywiście dodatkowe atrakcje, a wśród nich zabawy: obieranie jabłka plastikowym nożykiem, przyszywanie guzików czy wyścig z jajkiem na łyżeczce. Dla najlepszych przewidziane były nagrody - w tym również nagrody specjalne od RMF FM.

Posłuchaj, jak dzieci rywalizowały ze sobą w jednej z konkurencji!

Krzczonowice: Obieranie jabłka plastikowym nożykiem

Nie zabrakło słodyczy i gorących kiełbasek.

Atmosfera - jak na Dzień Dziecka, choć przyspieszony, przystało - była bardzo radosna.

Posłuchaj, co mówią dzieci o placu zabawA jeszcze nie tak dawno budynek dawnej szkoły był mocno zniszczony. Właśnie dlatego zwróciła się do nas pani Agnieszka Budek - bo to ona przesłała zgłoszenie do akcji Lepsze Jutro z RMF FM. Szczególną uwagę zwróciła wtedy na wymagającą remontu świetlicę. Potrzeb jest dużo: boisko zamiast klepiska, prosta podłoga w lokalu, plac zabaw zamiast szkieletów huśtawek - pisała.

Budynek dawnej podstawówki faktycznie był w fatalnym stanie: stara spękana elewacja, odpadający tynk, przeciekająca do środka woda z rynien, przegnite legary w konstrukcji podłogi, popsute piece. Gmach zbudowany jeszcze w latach sześćdziesiątych ani razu nie był gruntownie remontowany. Postanowiliśmy to zmienić!

W ramach akcji Lepsze Jutro z RMF FM wyremontowaliśmy cały budynek - wewnątrz i na zewnątrz. Szkoła otrzymała także nowe wyposażenie. Stworzyliśmy klub fitness i minisiłownię, a także - uwielbiany teraz przez najmłodszych - bezpieczny plac zabaw!

Co więcej, dzięki realizacji projektu udało nam się pomóc około trzydziestu osobom z Krzczonowic i okolic w zdobyciu nowych kwalifikacji. Firma wynajęta do prac przy elewacji budynku przeszkoliła bowiem bezrobotnych w zakresie tynkarstwa, a ich praktyka zakończyła się egzaminem zawodowym! Dla nich to więc również Lepsze Jutro...

Zobacz zdjęcia z finału akcji w Krzczonowicach!

Nie tylko Krzczonowice

Lepsze Jutro z RMF FM to cykliczny charytatywny projekt, który ma nieść pomoc, wsparcie i nadzieję tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Uruchomiliśmy go w 2015 roku, a na inaugurację pomogliśmy panu Grzegorzowi z Szydłowca, ojcu opiekującemu się samotnie piątką dzieci: wybudowaliśmy dla nich dom! [ZOBACZ ARTYKUŁ]

W ubiegłym roku pomoc trafiła zaś w ramach naszej akcji aż do czterech miejsc w Polsce! Poza Krzczonowicami Lepsze Jutro z RMF FM zawitało do dolnośląskich Dobroszyc, gdzie zbudowaliśmy plac zabaw przy przedszkolu [ZOBACZ], do Zagórza na Podkarpaciu, gdzie stworzyliśmy strefę sportowo-rekreacyjną [ZOBACZ], i Olsztyna, gdzie oddaliśmy do użytku salę rehabilitacyjną w Domu Dziecka przy ulicy Korczaka, minisiłownię i zestaw do kalisteniki [ZOBACZ].

Nasza akcja trwa - czekamy na Wasze zgłoszenia!

Co ważne, nasza akcja trwa! Wciąż czekamy na zgłoszenia od Was: powiedzcie nam, komu chcielibyście podarować Lepsze Jutro. Zgłoszenie możecie wysłać za pośrednictwem specjalnej platformy - znajdziecie ją TUTAJ!

(łł/e)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Lepsze Jutro

Krzysztof Kot