"Bocianie Gniazdo" i tunel-zjeżdżalnia okazały się hitem nowego sensorycznego placu zabaw, który zbudowaliśmy w ramach naszego charytatywnego projektu Lepsze Jutro z RMF FM dla maluchów z terapeutycznego przedszkola "Rozwijanka" w Wieliczce! W południe przedszkolaki symbolicznie otworzyły ogród, przecinając żółto-niebieską wstęgę. "W końcu będziemy mieć swoje miejsce" - uśmiecha się w rozmowie z RMF FM założycielka i dyrektorka "Rozwijanki" Emilia Owczarek.

Przedszkole terapeutyczne "Rozwijanka" mieści się przy ul. Bednarka w samym centrum Wieliczki. W dwupiętrowym budynku przygotowano kilkanaście pomieszczeń dla niepełnosprawnych maluchów: są sale do ćwiczeń, gabinety terapeutyczne, pokoje rehabilitacyjne i do nauki poprzez zabawę, jadalnie i łazienki.   

Na parterze prowadzone są zajęcia dla dzieci, które mają kłopoty z samodzielnym poruszaniem się, muszą korzystać z wózków inwalidzkich.

W sumie do placówki uczęszcza około 70 przedszkolaków w wieku od 3 do 8 lat. Specjalnie dla nich opracowano specjalistyczny program terapeutyczny wspierający rozwój dzieci.

"Rozwijankę" zgłosiła mama jednego z przedszkolaków

Do naszej akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM, którą rozpoczęliśmy w 2015 roku, wielickie przedszkole zgłosiła pani Agnieszka, mama jednego z przedszkolaków.

To było marzenie nie tylko pani Emilii - dyrektor placówki - żeby dzieciakom zbudować taki plac. Gdy usłyszałam w RMF-ie o akcji, od razu wysłałam zgłoszenie. Miałam nadzieję, że się uda. Przedszkole nie miało placu, trzeba było korzystać z miejskich. A takich - sensorycznych - w okolicy nie ma - opowiada nam pani Agnieszka.

Plac jest ważny na dla naszych dzieci. Każde z nich zmaga się z jakimiś niepełnosprawnościami - zaznacza.

Marzenie rodziców, nauczycieli, terapeutów, a przede wszystkim dzieciaków z przedszkola "Rozwijanka" właśnie się spełniło!

Dzieci będą w końcu mieć swój plac zabaw!

W południe ogród sensoryczny został uroczyście otwarty! Jak jednak relacjonuje obecny na miejscu reporter RMF FM Marcin Buczek, zanim przedszkolaki zdecydowały się przeciąć żółto-niebieską wstęgę, postanowiły sprawdzić, jakie konkretnie miejsce otwierają - i przetestowały wszystkie obecne na placu urządzenia!

8-letniej Lenie i 6-letniemu Oskarowi najbardziej przypadły do gustu huśtawka "Bocianie Gniazdo" i zjeżdżalnia w kształcie tunelu. Dlaczego właśnie one?

Dlatego, bo się przyjemnie krzyczy! - wyjaśniła Lena:

Lepsze Jutro z RMF FM w Wieliczce: Marcin Buczek rozmawia z 8-letnią Leną i 6-letnim Oskarem

Po zabawie na placu zabaw na dzieciaki czekała miła, słodka niespodzianka. Wszak podczas takich uroczystości nie mogło zabraknąć tortu!

Nie do poznania…

A jeszcze kilka tygodni temu na terenie tuż przy budynku, w którym mieści się przedszkole, był prowizoryczny parking: ubita ziemia, zwały gruzu, gdzieniegdzie trochę zieleni. Całość nie wyglądała zachęcająco. Teren trzeba było uporządkować, wyrównać. Dopiero potem mogły na nim stanąć urządzenia. A jest ich naprawdę sporo.

Nie przypuszczałam, że na tak małej powierzchni uda się ustawić tyle atrakcji - przyznawała w rozmowie z RMF FM dyrektor przedszkola Emilia Owczarek.

Jeszcze przed uroczystym otwarciem placu zabaw zdradziła nam, że "maluchy zerkają przez ogrodzenie i nie mogą się doczekać, kiedy zaczną zabawę".

Zobaczymy, co się dzieciom spodoba, ale obstawiam, że hitem będzie "Bocianie Gniazdo. Najważniejsze, że mamy już własne podwórko. Tej zimy w końcu ulepimy bałwana na swoim. A tutaj postawimy choinkę - opowiadała Emilia Owczarek.

Jak podkreśliła: Bardzo się cieszymy. W końcu mamy swój plac, ogrodzony teren, bezpieczną przestrzeń.
Nie tylko "Bocianie Gniazdo"!

Największe ze znajdujących się na placu urządzeń - zestaw integracyjny Kubuś Plus - daje dzieciom poruszającym się na wózku inwalidzkim możliwość aktywnego uczestnictwa w zabawie z rówieśnikami.

W skład zestawu wchodzą specjalnie przystosowane zjeżdżalnie, pochylnie, drabinki, ścianki, tunele i balkoniki.

Dzieci mogą korzystać także z tablicy rysunkowej i kilku zainstalowanych na stałe gier: to m.in. kółko i krzyżyk, ucieczka z labiryntu, skrzynka wiatrów, "połącz zwierzaki" czy gra geometryczna. Wszystkie elementy są wodoodporne i wykonane z materiałów certyfikowanych.

Jest również niekwestionowany hit niemal wszystkich placów zabaw: huśtawka "Bocianie Gniazdo" z nietypowym - okrągłym i miękkim - siedziskiem. Pozwala ono na wspólną i bezpieczną zabawę dzieci w różnym wieku. Jednorazowo z takiej huśtawki może bezpiecznie korzystać nawet troje dzieci.

Na placu stanął także zestaw sensoryczny: Brzdąc z instrumentami. Urządzenie pomaga poznać świat dźwięków i muzyki przez zabawę. Dzieci z przedszkola w Wieliczce będą mogły korzystać z dzwonów rurowych, grzechotek, urządzenia Gombolo, kija deszczowego, który naśladuje dźwięk padającego deszczu, i cajonów, czyli rodzaju skrzyni perkusyjnej.


Nie mogło oczywiście zabraknąć piaskownicy, a na jej środku stanął sklepik: zabawka szczególnie doceniana przez pedagogów i terapeutów podczas pracy z dziećmi nieśmiałymi i trudno nawiązującymi relacje. Sklepik jest zadaszony, ma stolik, ławki, liczydło i wszystko, co potrzebne, by transakcja się udała...


Nie tylko Wieliczka

W tym roku charytatywny projekt Lepsze Jutro z RMF FM realizujemy w trzech miejscach.

Oprócz Wieliczki także w Bogdanówce w Małopolsce, gdzie w remizie OSP wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy trzy sale szkoleniowo-edukacyjne, i w kujawsko-pomorskim Inowrocławiu, gdzie dla podopiecznych z jednego z tamtejszych domów dziecka przygotowaliśmy roczny pakiet edukacyjno-rozrywkowy.

Tegoroczna odsłona akcji jest już czwartą!

I Ty możesz odmienić komuś życie. Wypełnij ankietę!

Chcesz dołączyć do naszej akcji charytatywnej "Lepsze Jutro z RMF FM" i odmienić komuś życie na lepsze? Opisz nam jego historię. Zgłoszenia do edycji 2018 wysyłajcie za pomocą specjalnej platformy (znajdziecie ją poniżej). Na Wasze wpisz czekamy do 31 marca 2018 roku. czytaj więcej

W 2017 roku dzięki naszemu charytatywnemu projektowi szkoły w Kluczborku na Opolszczyźnie, Raciechowicach w Małopolsce, Bukowinie na Lubelszczyźnie, w warmińsko-mazurskim Morągu i w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku otrzymały profesjonalnie wyposażone, supernowoczesne pracownie przedmiotowe!

Lepsze Jutro z RMF FM zawitało również do Dębowca, gdzie przy naszym wsparciu pan Zbigniew z synem Kamilem wybudowali warsztat stolarski.

Dwa lata temu odmieniliśmy natomiast życie setkom maluchów w czterech miejscach w Polsce: dzięki RMF FM w Dobroszycach na Dolnym Śląsku, Zagórzu na Podkarpaciu, Olsztynie i w świętokrzyskich Krzczonowicach powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia!

A zaczęło się w 2015 roku w Szydłowcu: wybudowaliśmy tam dom dla pana Grzegorza i jego dzieci.