Jest już stuprocentowa pewność: wśród szczątków ofiar smoleńskiej katastrofy odnaleziono ciało Marii Kaczyńskiej. Zidentyfikował je brat pani prezydentowej - donosi specjalny wysłannik RMF FM Mariusz Piekarski. Jak poinformował Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta, samolot z ciałem Marii Kaczyńskiej spodziewany jest na lotnisku na Okęciu jutro o godzinie 10.

Ostateczna godzina przylotu samolotu z trumną z ciałem pani prezydentowej zostanie potwierdzona jutro rano. Po przylocie maszyny na wojskowe lotnisko na Okęciu odbędzie się krótka ceremonia o charakterze rodzinnym. Po niej ciało Marii Kaczyńskiej zostanie przewiezione do kaplicy Pałacu Prezydenckiego - dodał Jacek Sasin.

Jak poinformował, przejazd z lotniska do Pałacu Prezydenckiego będzie miał charakter uroczysty, z asystą policji.

Wcześniej obecna w Moskwie minister zdrowia Ewa Kopacz informowała, że szczątki Marii Kaczyńskiej zidentyfikowano na podstawie twarzy, a także innych szczegółów - w tym koloru paznokci, ubrania i obrączki. Ewa Kopacz zastrzegła wówczas, że ustalenia lekarzy muszą zostać ostatecznie potwierdzone przez brata pani prezydentowej.

Trumny pary prezydenckiej razem wystawione na widok publiczny

Dopóki trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej nie zostanie sprowadzona do kraju, trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie zostanie wystawiona na widok publiczny. Miało się to stać jutro rano, jednak obie trumny zostaną wystawione razem w późniejszym terminie, na parterze Pałacu Prezydenckiego. Ponadto zanim z parą prezydencką będą mogli pożegnać się Polacy, przy trumnie Marii Kaczyńskiej będzie czuwać rodzina.

Według Jacka Sasina z Kancelarii Prezydenta, który jest w stałym kontakcie z rodziną zmarłego prezydenta, dyskusji nie podlega również sprawa wspólnego pochówku pary prezydenckiej.

Dziś mają się rozpocząć przygotowania do pogrzebu głowy państwa. Francuski korespondent RMF FM Marek Gładysz ustalił, że ich koordynatorem będzie polski ambasador we Francji Tomasz Orłowski. Szef protokołu zginął bowiem w katastrofie.

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria zginęli w sobotę w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Śmierć poniosły w niej także 94 inne ważne dla Polski osoby. Ciało prezydenta zostało w niedzielę sprowadzone do Warszawy.

Jutro do kraju mogą wrócić ciała kolejnych ofiar

Dzisiaj potwierdzono już tożsamość 20 ofiar sobotniej katastrofy, których ciała identyfikowane były przez rodziny.

Minister Kopacz poinformowała, że wśród zidentyfikowanych przez rodziny ciał są: były prezydent RP Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu RP Krzysztof Putra, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego w MSZ Mariusz Kazana, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Agacka-Indecka, senator PiS Janina Fetlińska, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, poseł PiS Przemysław Gosiewski, poseł PSL Leszek Deptuła, gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki, funkcjonariusz BOR chor. Jacek Surówka, ks. prof. Ryszard Rumianek, funkcjonariusz BOR Dariusz Michałowski, funkcjonariusz BOR Piotr Nosek i ks. ppłk Jan Osiński.

Według Ewy Kopacz, jutro ma być możliwy transport do Polski kolejnych ciał ofiar sobotniej katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.

Minister zdrowia zapowiedziała również, że identyfikacje kolejnych ciał ofiar będą trwały całą noc. Po południu do moskiewskiego Biura Ekspertyz Sądowych przyjechała kolejna grupa krewnych ofiar.