W południe dwiema minutami ciszy cała Polska uczciła pamięć ofiar sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i ponad 90 innych osób, które udawały się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Polska opłakuje ofiary tragedii. W całym kraju zapłonęły tysiące zniczy.

Dźwięk syren poprzedził z kolei krótką uroczystość przed gmachem Sejmu ku czci ofiar katastrofy, w której wzięli udział premier Donald Tusk i ministrowie jego rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu - Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, wielu parlamentarzystów, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz warszawiacy.

Wszyscy zapalili znicze pod masztami, na których flagi są opuszczone. Umieszczono tam także pamiątkowe zdjęcia pary prezydenckiej i wszystkich posłów oraz senatorów, którzy zginęli w sobotę w katastrofie prezydenckiego samolotu koło Smoleńska.

Ponadto w sali posiedzeń Sejmu złożono wiązanki kwiatów, na miejscach zmarłych posłów.

Od soboty w okolicach Sejmu mieszkańcy Warszawy składają znicze i kwiaty; wpisują się też do księgi kondolencyjnej.

W Krakowie odegrało żałobną pieśń "Łzy Matki"

W Krakowie dwie minuty po południu dwóch strażaków z Wieży Mariackiej odegrało żałobną pieśń "Łzy Matki". Pieśń tę od kilku lat krakowscy strażacy odgrywają podczas żałoby narodowej. Pierwszy raz była grana w niedzielę po śmierci papieża Jana Pawła II, a następnie w dniu jego pogrzebu. Odegrano ją także w podczas żałoby narodowej po katastrofie wojskowego samolotu CASA pod Mirosławcem w styczniu 2008 roku, w której zginęło 20 wojskowych.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową. Dziś w południe ofiary katastrofy zostały uczczone dwiema minutami ciszy. W kościołach są odprawiane okolicznościowe msze. Setki osób wpisują się do ksiąg kondolencyjnych. Odbywają się marsze pamięci i spontaniczne spotkania. Odwołano imprezy kulturalne i sportowe, zamknięto centra handlowe.

Zarówno dziś, jak i wczoraj w Krakowie wczoraj rozdzwonił się Dzwon Zygmunta, który można usłyszeć tylko w wyjątkowych okolicznościach. Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie pojawiły się tysiące kwiatów i zniczy. Wszyscy jednoczą się w bólu i żałobie. Z całego świata napływają kondolencje.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Tutaj możesz złożyć kondolencje

Tutaj znajdziesz podsumowanie tragicznych wydarzeń w Smoleńsku