W wielu miastach, a także w Smoleńsku odbędą się obchody czwartej rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M. Oddzielnie odbędą się uroczystości z udziałem władz państwowych i te, organizowane przez PiS oraz sympatyków tej partii.

Premier Donald Tusk oraz ministrowie wezmą udział w uroczystościach na Powązkach Wojskowych w Warszawie. O godz. 8.25 zostaną odczytane nazwiska osób, które zginęły pod Smoleńskiem, a następnie rozpocznie się modlitwa. Przed pomnikiem ofiar katastrofy i na ich grobach zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Punktualnie o godz. 8.41 trębacz odegra utwór "Cisza".

Przed tą uroczystością minister obrony Tomasz Siemoniak uczci pamięć związanych z MON i wojskiem ofiar katastrofy.

W kaplicy Pałacu Prezydenckiego o godz. 10.30 rozpocznie się msza św. w intencji ofiar katastrofy, w szczególności Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy wówczas zginęli. W nabożeństwie weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz rodziny ofiar.

Msza św. rano odbędzie się też w kaplicy sejmowej. Weźmie w niej udział marszałek Ewa Kopacz, która potem złoży kwiaty przed dwiema tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy - poświęconej 18 parlamentarzystom, którzy wówczas zginęli, i b. marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu.

PiS organizuje osobne uroczystości

Tradycyjnie swoje obchody upamiętniające rocznicę katastrofy organizuje Prawo i Sprawiedliwość. Rozpoczną się one o godz. 8 mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. O 16.50 przemawiać ma prezes PiS Jarosław Kaczyński. O godz. 19 mszę św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawi biskup-senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Stamtąd zgromadzeni wyruszą w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki.

Do uroczystości organizowanych przez PiS przyłączą się Solidarni 2010, którzy o godz. 15 wyruszą z Pl. Trzech Krzyży w marszu z portretami ofiar katastrofy.

Liderzy SLD złożą w Warszawie kwiaty na grobach polityków lewicy, którzy zginęli w katastrofie - Jerzego Szmajdzińskiego, Jolanty Szymanek-Deresz i Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Obchody rocznicowe w kilkunastu miastach

W katedrze polowej Wojska Polskiego zostaną odprawione dwie msze św. w intencji ofiar katastrofy: o godz. 7 za biskupa Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego, a o godz. 18 - za wszystkich wówczas zmarłych.

Natomiast uroczystość w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się o godz. 15. Organizuje ją małżonka ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina Kaczorowska.

Delegacja Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz polskiej ambasady w Moskwie uczci pamięć ofiar katastrofy na uroczystości w Smoleńsku.

Rano w Krakowie córka Lecha i Marii Kaczyńskich Marta w towarzystwie małopolskich polityków PiS weźmie udział w nabożeństwie i złoży kwiaty na sarkofagach swoich rodziców w krypcie na Wawelu.

Delegacje z jednostek wojskowych o godz. 8.41 złożą wieńce oraz zapalą znicze na grobach związanych z siłami zbrojnymi ofiar katastrofy smoleńskiej na cmentarzach w Baninie, Będzinie, Białymstoku, Grodzisku Mazowieckim, Radomiu, Jaśle, Krakowie, Spale i Supraślu.

Obchody rocznicowe - składanie kwiatów, nabożeństwa, przemarsze, koncerty lub apele poległych - odbędą się także w innych miastach, m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Nowym Sączu, Radomiu, Sopocie, Wrocławiu, Zakopanem i Zielonej Górze.

W wielu miastach, a także w Smoleńsku odbędą się obchody czwartej rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M. Oddzielnie odbędą się uroczystości z udziałem władz państwowych i te organizowane przez PiS oraz sympatyków tej partii.

(abs)