Samolot z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest już w obszarze powietrznym Polski. Taką informację przekazał rzecznik Sił Powietrznych. Wojskowa CASA wystartowała z lotniska w Smoleńsku o godzinie 13:07. Wcześniej zakończyły się uroczystości przekazania trumny z ciałem prezydenta. Wziął w nich udział premier Rosji Władimir Putin. Stronę polską reprezentowali ambasador Jerzy Bahr, Maciej Łopiński i Małgorzata Bochenek z Kancelarii Prezydenta RP oraz Paweł Kowal.

Do Polski zostanie dziś przewiezione tylko ciało Lecha Kaczyńskiego.

Na pokładzie jest tylko trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego - poinformował dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON płk Wiesław Grzegorzewski z MON. Wcześniej zapowiadano, że tym samym transportem do Polski zostaną też przewiezione ciała ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry.

Po godzinie 15 samolot wojskowy z ciałem prezydenta powinien wylądować na lotnisku wojskowym w Warszawie. Tam odbędą się uroczystości z udziałem rodziny pana prezydenta i najwyższych władz państwowych - poinformował na konferencji prasowej rzecznik rządu Paweł Graś.

Po uroczystości na lotnisku trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w uroczystym kondukcie zostanie przewieziona do Pałacu Prezydenckiego. [Zobacz trasę przejazdu na mapie...]

Kwestie dotyczące pogrzebu - poinformował rzecznik rządu - ustalone zostaną z rodziną prezydenta.

Ciała ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego zostaną przewiezione do Polski najprawdopodobniej w dwóch transportach samolotami wojskowymi - poinformował Paweł Graś. Szczegóły mają ustalić strony polska i rosyjska.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Tutaj możesz złożyć kondolencje

Tutaj znajdziesz podsumowanie tragicznych wydarzeń w Smoleńsku