Po południu po uroczystości na warszawskim lotnisku trumna z ciałem Lecha Kaczyńskiego zostanie przewieziona do Pałacu Prezydenckiego - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. W sprawach pogrzebu decyzje ma podjąć rodzina.

Trumna z ciałem prezydenta ma zostać wystawiona w Pałacu Prezydenckim, by umożliwić ostatnie pożegnanie z Nim. Kwestie dotyczące pogrzebu mają zostać ustalone z rodziną prezydenta i przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, którzy mają przekazać dalsze informacje w tej sprawie.

Będzie transport dla bliskich ofiar

Rzecznik rządu zapowiedział, że dla rodzin ofiar sobotniej katastrofy są przygotowywane dwie formy transportu do Rosji - trwa nawiązywanie kontaktu z członkami rodzin. Pierwszy samolot odleci do Moskwy dziś w godzinach popołudniowych, drugi - jutro w godzinach przedpołudniowych. Wszyscy członkowie rodzin, którzy wyrażą taką wolę, mają zapewnione transport i opiekę również na miejscu. Planujemy, że pobyt może zająć 3-4 dni i przez ten cały czas będą otoczeni w Moskwie opieką - zarówno zespołów polskich jak i ze strony rosyjskiej - zapewnił Graś.

Ciała ofiar katastrofy są nadal identyfikowane

Według niego, ciała ofiar katastrofy są nadal identyfikowane. Zostaną przewiezione do Polski najprawdopodobniej w dwóch transportach samolotami wojskowymi. Planujemy, że prawdopodobnie w dwóch rzutach przy pomocy transportu wojskowego, samolotami wojskowymi ciała dotrą do Polski - powiedział Graś. Szczegóły mają ustalić strony polska i rosyjska.

Głównym priorytetem działań rządu, administracji i odpowiedzialnych służb jest w tej chwili roztoczenie opieki nad rodzinami zmarłych w katastrofie lotniczej. Ta pomoc na miejscu obejmuje działania psychologów, administracji i odpowiednich urzędów, które są gotowe do nawiązania kontaktów i niesienia pomocy rodzinom - powiedział rzecznik rządu. Podkreślał otwartość strony rosyjskiej na współpracę w obliczu tragedii.

Bliscy ofiar otrzymają pomoc psychologów

Również jesteśmy przygotowani do działań niosących pomoc rodzinom ofiar na terenie Moskwy. Udała się tam delegacja rządowa z minister zdrowia Ewą Kopacz, szefem kancelarii premiera Tomaszem Arabskim i wiceszefem MSZ Jackiem Najderem - powiedział Graś.

Na miejscu przygotowane są punkty informacyjne, opieka psychologiczna, medyczna, opieka ekspertów, którzy zajmą się rodzinami tragicznie zmarłych, pomagając w identyfikacji i ostatnim pożegnaniu. Również w Polsce administracja jest przygotowana do tego, aby usuwać wszelkie biurokratyczne bariery. Tym, którzy nie mają paszportów będą one wydane w przeciągu dwóch godzin. Także strona rosyjska zaproponowała, aby przelot do Moskwy odbywał się bez wiz, które zostaną im wstemplowane do paszportów na miejscu.

W Moskwie i w Smoleńsku współpracują ze stroną rosyjską trzy grupy polskich ekspertów: patomorfolodzy zajmujący się identyfikacją ciał, prokuratorzy i eksperci ds. wypadków lotniczych. Koordynacją działań rządu, administracji i instytucji państwowych na szczeblu rządowym zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i minister Michał Boni - poinformował Graś.