Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje naszego reportera, że "deklarowana przez stronę rosyjską wola budowy pomnika, nie znajduje potwierdzenia w działaniach". Resort podkreśla, że "realizacja projektu może znacznie odsunąć się w czasie".

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje naszego reportera, że "deklarowana przez stronę rosyjską wola budowy pomnika, nie znajduje potwierdzenia w działaniach". Resort podkreśla, że "realizacja projektu może znacznie odsunąć się w czasie".
Obecnie w Smoleńsku znajduje się kamień z tablicą, która upamiętnia ofiary katastrofy /Wojciech Pacewicz /PAP

To odpowiedź na słowa ambasadora Rosji w Polsce, który w rozmowie z RMF FM stwierdził, że Polska od dwóch lat nie wraca do rozmów o wspólnym pomniku.

Rozmowy na ten temat prowadziły ministerstwa kultury Rosji i Polski. Od pewnego czasu strona polska, nie wiem z jakiego powodu, ale nie wraca do tych rozmów. Ten proces negocjacyjny nie idzie od chyba 2-2,5 lat - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem RMF FM ambasador Federacji Rosyjskiej w Warszawie Siergiej Andriejew. Jak zaznaczył w wywiadzie z Patrykiem Michalskim przez brak aktywności strony polskiej.

Pytany, czy widzi szansę na to, żeby po wznowieniu rozmów taki pomnik stanął tam na miejscu, raz jeszcze zaznaczył: to sprawa, która ma być dyskutowana przez ministerstwa kultury dwóch stron.

Rosjanie od 2013 roku podważają wyniki konkursu, w którym jednomyślnie wybrano projekt pomnika smoleńskiego. Został on zaakceptowany też przez rosyjskie ministerstwo kultury. Postępów nie przyniosło również spotkanie z kwietnia 2015 roku. Od tego czasu prace polsko-rosyjskiej grupy ekspertów zostały przerwane.

Resort podkreśla, że Polska nadal podtrzymuje wolę upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, i uważa, że międzynarodowe zobowiązania powinny być realizowane. Jednak sformułowanie o budowie znacznie odsuniętej  w czasie, to jasny sygnał, że pomnik na razie nie powstanie.

Oświadczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Realizując decyzję wyrażoną przez Prezydentów Polski i Rosji, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w uzgodnieniu z Ministerstwem Kultury Rosji podjęło konkretne działania związane z opracowaniem założeń, a następnie przeprowadzeniem międzynarodowego konkursu na projekt pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia.

W konkursie rozstrzygniętym 30 marca 2012 r. zwyciężył - zgodny z regulaminem - projekt autorstwa A. Sołygi, D. Śmiechowskiego i D. Komorka. Należy w tym miejscu przypomnieć, że decyzja jurorów była jednomyślna, a projekt zaakceptowało rosyjskie Ministerstwo Kultury, które do prac w jury konkursowym delegowało swoich przedstawicieli.

Proces poddawania w wątpliwość wyników międzynarodowego konkursu rozpoczął się w 2013 r. i prace polsko-rosyjskiej grupy ekspertów nad tym projektem praktycznie ustały. Trzecie spotkanie polskich i rosyjskich ekspertów, które miało miejsce w kwietniu 2015 r. w Moskwie, nie przyniosło postępu w negocjacjach. Deklarowana przez stronę rosyjską wola realizacji projektu budowy pomnika nie znajduje niestety potwierdzenia w działaniach, dlatego należy liczyć się z tym, że realizacja projektu może znacznie odsunąć się w czasie.

Strona polska podtrzymuje wolę upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. i stoi na stanowisku, że podjęte na najwyższym szczeblu międzynarodowe zobowiązania powinny mieć charakter obowiązujący i powinny zostać zrealizowane.  

(ag)