W poniedziałek na odcinku ochranianym przez placówkę straży granicznej w Mielniku grupa 5-6 cudzoziemców siłowo forsowała granicę. Przecięta została concertina. Trzy osoby przeszły na stronę polską, zostały zatrzymane i odstawione na granicę - poinformowała rzeczniczka straży granicznej por. Anna Michalska.

Do ataku doszło o godz. 5:20 w okolicy Mielnika. Grupa 5-6 osób usiłowała sforsować granicę polsko-białoruską. Oprócz cudzoziemców obecne były też osoby w wojskowych mundurach białoruskich.

W stronę polskich funkcjonariuszy rzucane były kamienie i kłody drewna - powiedziała rzeczniczka. Strażnicy byli oślepiani latarkami i laserami - dodała. Uszkodzona została concertina, a trzem osobom udało się przejść na polską stronę. Zostali zatrzymani i odstawieni na granicę - zaznaczyła por. Michalska.

Ranna funkcjonariuszka przechodzi kolejne badania

Również w nocy z soboty na niedzielę doszło do siłowej próby sforsowania granicy polsko-białoruskiej na odcinku ochranianym przez straż graniczną w Czeremsze. Jak podkreśliła Michalska, "bardzo agresywna grupa" rzucała kamieniami w stronę polskich patroli i oślepiała je laserami. Na miejscu obecne były także osoby w mundurach białoruskich. W stronę polskich służb rzucano również petardami hukowymi.

W wyniku rzucania tych petard hukowych, nasza funkcjonariuszka została ranna i przewieziona do szpitala - informowała wczoraj Michalska. Dziś podkreśliła, że ranna funkcjonariuszka trafiła do szpitala w Białymstoku, gdzie przechodzi kolejne badania.

Kobieta ma złamany nos - potwierdziła rzeczniczka.

Kryzys migracyjny przy polsko-białoruskiej granicy

W zeszłym roku straż graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 roku na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania.

Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.