Już od 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które ułatwią nam bezpieczne podróżowanie pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Mają potwierdzać fakt bycia zaszczepionym, negatywny wynik testu na koronawirusa bądź też przechorowanie Covid-19. Dostępne będą w formacie papierowym bądź cyfrowym. Jak je pobrać? Podpowiedzi znajdziecie w artykule.

Na Unijny Certyfikat Covid składa się kod QR i unikalny identyfikator, który można pokazać, przekraczając granice. Dzięki zawartym w nim informacjom, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegały kwarantannie bądź też przechodziły dodatkowych testów.

Jak pobrać UCC?

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Później będzie on dostępny również w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.

Można go też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Aby otrzymać certyfikat, należy:

  • Zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. 
  • Następnie wybrać kafelek "Certyfikaty" na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na "Pobierz kod QR". 

  • Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.

Data ważności

Certyfikat dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki).

UCC otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godzin.

Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Nie zapominajmy o innych dokumentach!

Planując wyjazd, pamiętajmy, że Unijny Certyfikat Covid to nie jest dokument podróży - nie zastąpi paszportu lub dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.

Unijny Certyfikat COVID jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Każdorazowo przed podróżą należy więc sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajemy.

Decyzję o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty Covid podjęło jak na razie siedem państw Unii Europejskiej: Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska. Kraje te rozpoczęły także ich wydawanie.