"Właśnie dostaliśmy informację od firmy Moderna, że w lutym firma ta dostarczy o 25 proc. mniej dawek szczepionki przeciwko Covid-19" - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Oznacza to, że do Polski w lutym trafi prawdopodobnie nie 400 tys. dawek, ale 300 tysięcy. Dodał, że w lutym do Polski trafi ok. 500 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca.

Właśnie zostaliśmy poinformowani przez firmę Moderna o zmniejszeniu dostaw szczepionki na luty o 25 proc. To oznacza kolejne, duże problemy w dostawach szczepionek do Polski. To oznacza dla nas również konieczność zweryfikowania harmonogramu szczepień i stawia nas w bardzo niekomfortowej sytuacji - poinformował Kuczmierowski.

W lutym do Polski miało trafić 400 tys. dawek szczepionki Moderny. Oznacza to zatem, że dostarczonych zostanie ich 300 tysięcy.

Ograniczenie dostaw oznacza konieczność zmodyfikowania Narodowego Programu Szczepień i harmonogramu szczepień - wynika ze słów prezesa ARM. Na pewno wszystkie osoby zaszczepione pierwsza dawkę będą miały dostęp do drugiej dawki. W przypadku kolejnych seniorów i osób z grupy zero zmniejszymy tempo szczepień. W najbliższych dniach zmiany te będą komunikowane - poinformował.

Prezes ARM dodał, że takie same ograniczenia dotykają innych krajów Unii Europejskiej. Jest to sytuacja, której nie akceptujemy i nie rozumiemy - podkreślił.

Kuczmierowski przypomniał, że w pierwszym kwartale Moderna miała dostarczyć do Polski 840 tys. dawek.

Firma się zarzeka, że do końca pierwszego kwartału powinna te dawki dostarczyć w takiej deklarowanej liczbie - powiedział. Według Kuczmierowskiego oznacza to, że zapewne Moderna będzie nadrabiać zaległości w marcu.

Kuczmierowski zapytany o kroki podejmowane przez Polskę powiedział, że protest zostanie złożony za pośrednictwem Komisji Europejskiej, która jest stroną umowy.

Dodał, że producenci szczepionek mają zastrzeżenie w umowach, że mogą modyfikować harmonogram dostaw. Pod tym względem mamy związane ręce - powiedział.

W lutym do Polski trafi 500 tys. dawek szczepionki AstraZeneca

Kuczmierowski poinformował też, że w lutym do Polski trafi ok. 500 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca. Dodał, że firma zapowiedziała zmniejszenie dostaw w pierwszym kwartale do 25 proc.

Kuczmierowski powiedział, że dotychczas deklarowane dostawy szczepionki firmy AstraZeneca na luty będą na poziomie pół miliona dawek. Być może te dostawy będą jeszcze zmniejszane - podkreślił.

Z informacji, jakie otrzymujemy na poziomie Komisji Europejskiej wynika, że AstraZeneca redukuje harmonogramy dostaw. Będą one (dostawy - PAP) zaledwie na poziomie 25 proc. w stosunku do pierwotnie planowanych -
dodał prezes ARM.

Kuczmierowski powiedział, że teraz strona polska czeka na oficjalny harmonogram dostaw, który nie jest na razie znany.