Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. To już jest czas, żeby przywracać normalne leczenie, teleporada powinna być jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą - podkreślił.

Niedzielski mówił w Polsat News, że dzięki szczepieniom liczba dziennych zachorowań wśród lekarzy spadła z ok. 200 przypadków dziennie w grudniu ub. roku do 10 obecnie. Powtórzył, że wśród lekarzy nie widać trzeciej fali epidemii.

Jutro podpiszę rozporządzenie, które było przygotowywane w ostatnich dwóch tygodniach, które będzie ograniczało zakres świadczonych teleporad, dając oczywiście pacjentowi cały czas możliwość skorzystanie z tej teleporady - zapowiedział Niedzielski.

Mówił, że teleporada jest bardzo funkcjonalna, wygodna, np. w razie konieczności wydania tylko recepty.

Ale to już jest czas, żeby przywracać normalne, standardowe leczenie, aczkolwiek uważam, że teleporada też powinna mieć stałe miejsce w arsenale środków, ale powinna być jedną z metod kontaktu lekarza, ale nie dominującą - podkreślił szef MZ.

Niedzielski - w kontekście obostrzeń epidemicznych - był też pytany o doniesienia RMF FM, że być może już po świętach Wielkanocnych restauracje i kawiarnie będą mogły otworzyć ogródki dla klientów. Zapytano go, czy po świętach napijemy się kawy w takim ogródku?

Odparł, że trudno udzielać jednoznacznych odpowiedzi. Myślę, że jest duże prawdopodobieństwo, że tak będzie, o ile ta trzecia fala, jej apogeum, zmieści się w czasie przed świętami - powiedział Niedzielski.

W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 15 250 nowych zakażeń koronawirusem. 289 pacjentów z Covid-19 zmarło.