Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o uruchomieniu szpitali tymczasowych w 9 województwach – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. "Trzecia fala się rozpędza, (…) to zaczyna już oddziaływać na infrastrukturę szpitalną" – podkreślił.

Adam Niedzielski zwrócił na konferencji prasowej w Gdańsku uwagę, że najnowsze bilanse zakażeń koronawirusem pokazują, że "jesteśmy w sytuacji bardzo trudnej".

Tylko dzisiaj resort zdrowia poinformował o niemal 15 700 nowych zakażeniach: to o ponad 3,5 tysiąca przypadków więcej niż tydzień temu, to również najwyższy dzienny bilans nowych infekcji od 27 listopada.

A takie gwałtowne wzrosty bilansów notujemy w ostatnich tygodniach regularnie.

"Od wielu dni mamy do czynienia permanentnie z sytuacją, że ta liczba (zakażeń) z tygodnia na tydzień zwiększa się w takiej skali 2-3 tysięcy, a teraz widzimy, że nawet więcej" - mówił w Gdańsku Adam Niedzielski.

"Trzecia fala się rozpędza, mamy stałą tendencję wzrostową, dynamika absolutnie nie słabnie, mamy powielenie o ponad jedną trzecią przypadków z tygodnia na tydzień i - co więcej - to wszystko zaczyna już oddziaływać na infrastrukturę szpitalną" - podkreślił.

Zaznaczył także, że "w ciągu ostatniego tygodnia obłożenie łóżek covidowych zwiększyło się o ponad 2 tysiące".

Rząd uruchamia szpitale tymczasowe. Mamy listę województw

W tej sytuacji rząd podjął decyzję o uruchomieniu szpitali tymczasowych.

"Dzisiaj na rządowym zespole zarządzania kryzysowego, obradującym pod przewodnictwem pana premiera Morawieckiego, została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach, m.in. w woj. pomorskim" - poinformował szef resortu zdrowia.

Polowe placówki dla chorych na Covid-19 uruchomione zostaną w województwach: pomorskim, dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, śląskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

W przypadku tych regionów decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych już zapadła, nie jest natomiast wykluczone, że taka konieczność pojawi się również w pozostałych województwach.

"W przypadku pogorszenia sytuacji w jakimkolwiek innym województwie oczywiście też takie decyzje będą podejmowane" - podkreślił Adam Niedzielski.

Dodatkowe maseczki dla dwóch regionów

Podczas konferencji minister zdrowia poinformował także, że zapadła decyzja, by w trybie zarządzania kryzysowego przekazać maseczki mieszkańcom najbardziej dotkniętych regionów. Na Pomorze ma trafić 10 mln maseczek, a do woj. warmińsko-mazurskiego 5 mln

W związku z pogarszającymi się wynikami dotyczącymi nowych zachorowań, hospitalizacji, w związku z wydanymi też ostatnio zaleceniami dotyczącymi konieczności noszenia masek - a nie stosowania przyłbic czy innych surogatów w postaci kominów, chust, i tak dalej - razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim zdecydowaliśmy o udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego obywatelom na razie najbardziej dotkniętych regionów - maseczek - powiedział Adam Niedzielski.

Niedzielski: Notujemy wzrosty zleceń na testy oraz obłożenia szpitalnego

Jak podkreślił na konferencji prasowej Adam Niedzielski, patrząc tygodniowo lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecili ponad 110 tys. badań pod kątem obecności koronawirusa. To ponad 20 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia - wskazał Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z bardzo dużym wzrostem zarówno jeśli chodzi o ilości zleconych testów na koronawirusa, wykonanych testów, potwierdzonych zakażeń, ale także patrząc na obłożenie szpitalne. Szef MZ ocenił, że ten wzrost jest dynamiczny.

Dzisiejsze dane pokazują, że jest taka potrzeba, by tworzyć szpitale tymczasowe. Rozpoczniemy korzystanie z tej infrastruktury w 9 województwach, bo w tylu rozpoznaliśmy taką potrzebę - powiedział Niedzielski.