Sanepid potwierdził zakażenie koronawirusem u czterech opiekunek i dwóch uczestniczek obozu artystycznego w Rabce Zdroju w Małopolsce. W sumie zakażonych jest już osiem osób, a 12 kolejnych zostało objętych kwarantanną i wytypowano do badań.

W dniu 9 lipca PSSE w Nowym Targu otrzymano listę sześciu osób (mieszkanek miasta Tarnobrzeg i powiatu tarnobrzeskiego i kolbuszowskiego) z kontaktu z osobą, u której potwierdzono wynik dodatni na kolonii w Rabce Zdrój. Są to 4 opiekunki i dwie uczestniczki kolonii. Dwanaście osób zostało objęte kwarantanną i wytypowane do badań. Łącznie na dzień 15 lipca potwierdzono wynik dodatni u 8 osób (6 osób z narażenia na terenie powiatu nowotarskiego i 2 osób z kontaktu w środowisku domowym) - czytamy w komunikacie sanepidu.

Osoby zakażone wróciły do swoich miejsc zamieszkania, ale sanepid w Nowym Targu wciąż poszukuje osób, które mogły mieć z nimi kontakt podczas koncertu finałowego Ogólnopolskich Obozów Artystycznych. Odbył się on 5 lipca w amfiteatrze w Rabce Zdroju.

Pozytywny wynik testu na Covid-19 miała także osoba z personelu kolonii w Poroninie i Murzasichlu na Podhalu. W czwartek pobrano wymazy od 84 uczestników obozu. 80 testów dało wynik negatywny, cztery są jeszcze badane.

Zamknięty ośrodek zdrowia i urzędy gminy

W związku z koronawirusem wykrytym u pracowników, trzeba było zamknąć ośrodek zdrowia i urząd gminy w Poroninie. Pracownicy, którzy mieli kontakt z zakażoną osobą, są poddani kwarantannie. Pomieszczenia ośrodka zdrowia zostały zdezynfekowane.

Z powodu zakażenia Covid-19 zamknięty jest także urząd gminy w pobliskich Szaflarach. Przypadki zakażeń są związane z pogrzebem, jaki dwa tygodnie temu odbył się w Zakopanem.

Wcześniej Covid-19 potwierdzono również u uczestników wesel w w rejonie Nowego Sącza, Suchej Beskidzkiej oraz Tarnowa.

Najnowsze dane resortu zdrowia

"Mamy 353 nowe przypadki zakażenia koronawirusem" - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. "W ciągu doby odnotowaliśmy też bardzo duży przyrost ozdrowieńców. Wyzdrowiało kolejnych 577 osób" - zaznacza resort.

Najwięcej osób zakażonych jest w Śląskiem - 86, w Małopolsce - 70 oraz w woj. wielkopolskim - 46. 

Jednocześnie resort zdrowia w piątek podał informację o śmierci kolejnych ośmiu osób, które walczyły z COVID-19.Opracowanie: