Dariusz Klimczak kolejnym polskim parlamentarzystą zarażonym koronawirusem. O zakażeniu poseł PSL poinformował na Twitterze. Test zrobił w związku z zapowiedzianym na czwartek posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego, podczas którego Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na prezydenta na II kadencję.


Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak ma koronawirusa. Poinformował o tym we wpisie na Twitterze. Wyjaśnił też, że test wykonał - zgodnie zaleceniem - przed planowanym na czwartek Zgromadzeniem Narodowym, podczas którego na drugą kadencję zaprzysiężony ma zostać Andrzej Duda.

Poseł Klimczak zaapelował przy okazji, by wszystkie osoby, z którymi miał kontakt, również wykonały test na obeznać Covid-19.

Szef Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że wszyscy posłowie klubu PSL zdecydowali się wykonać testy na obecność koronawirusa.

"Większość posłów robi w tej chwili testy, w zasadzie wszyscy chyba. Ja już jestem po i wynik jest negatywny, ale inni posłowie te testy robią; wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski jest na autokwarantannie. Rozmawiałem z nimi, wszyscy postępują zgodnie z wytycznymi i poddają się procedurom wyznaczonym przez sanepid; wszyscy są poinformowani o zagrożeniu" - powiedział.

Jak zaznaczył, testy będą robione we wtorek i w środę tak, aby zdążyć z wynikami przed Zgromadzeniem Narodowym.

Lider ludowców podkreślił, że "nie ma danych statystycznych" i nie wie, ilu z posłów zdecydowało się na odizolowanie.

Parlamentarzystów z koronawirusem przybywa

Senator Koalicji Polskiej-PSL Jan Filip Libicki, który 30 lipca brał udział w posiedzeniach dwóch senackich komisji: Ustawodawczej oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poinformował o swoim zakażeniu COVID-19 w sobotę.

W poniedziałek okazało się, że chory jest także senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin oraz prawdopodobnie senator KP-PSL Ryszard Bober, który w środę ma mieć powtórzony test na koronawirusa, żeby mieć pewność co do wyniku.

Dziś o autokwarantannie ministra Andrzeja Dery i jego współpracowników poinformował dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna.

Koronawirus z Zgromadzenie Narodowe

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się o godz. 10 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.

Uczestnicy Zgromadzenia Narodowego będę mieć mierzoną temperaturę, zapewnione zostaną im też rękawiczki i maseczki ochronne; na galerii sejmowej goście będą zajmowali co drugie miejsce. Kluby poproszone zostały o przekazanie informacji o liczbie uczestników Zgromadzenia.