Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych apeluje do przedsiębiorców o możliwość robienia zakupów poza kolejką. "W niektórych placówkach wprowadzone zostały specjalne kasy dla pracowników ochrony zdrowia. Niestety, nie rozwiązują problemu, ponieważ i tak trzeba stać w kolejce przez sklepem, aby tam wejść" - czytamy w specjalnym komunikacie Rady Pielęgniarek i Położnych.

"To rozwiązanie znacznie ułatwiłoby nam funkcjonowanie w aktualnej sytuacji epidemicznej" - podkreślają autorki apelu.

Jak czytamy w rozesłanym do mediów stanowisku NRPiP, "w niezwykle trudnej sytuacji epidemicznej, z którą próbuje zmierzyć się ochrona zdrowia Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zwróciło się do przedsiębiorców w Polsce z apelem o umożliwienie pielęgniarkom, położnym robienia w placówkach handlowych zakupów poza kolejnością. W sklepach z żywnością, drogeriach, aptekach wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa, które mają ochronić zarówno pracowników, jak i klientów przed możliwością zarażenia się koronawirusem. W niektórych placówkach wprowadzone zostały specjalne kasy dla pracowników ochrony zdrowia - niestety nie rozwiązują problemu, ponieważ i tak trzeba stać w kolejce przez sklepem, aby tam wejść" - podkreślają.

Zakupy bez kolejki po okazaniu prawa do wykonywania zawodu

"Pielęgniarki, pielęgniarze, położne z poświęceniem wypełniają swoje obowiązki, pomimo niełatwych warunków, braków kadrowych, zmęczenia. Każdego dnia, pomagając innym, narażają swoje zdrowie oraz zdrowie swoich rodzin. Wyrazy uznania, które otrzymują od polskiego społeczeństwa, są bardzo miłe. Ale bardziej wymierne byłoby, gdyby po długim, intensywnym dyżurze mogli zrobić zakupy bez kolejki, po okazaniu prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej (skanu lub zdjęcia)" - tłumaczą. 

 

Opracowanie: