Pójdziemy w tę stronę przy mniejszej liczbie zachorowań – tak odpowiedział internautce minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany na Twitterze to, czy możliwe jest uchylenie nakazu noszenia maseczek na zewnątrz latem.

Za pośrednictwem Twittera internautka, zwracając się do Niedzielskiego, napisała: "Panie Ministrze, a może zróbcie tak, jak było w zeszłym roku w okresie letnim (oczywiście, jeśli sytuacja na to pozwoli), tzn. maski na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać dystansu od innych?"

Minister zdrowia odpowiedział, że jeśli liczba zachorowań spadnie, to w lecie przestaniemy nosić maseczki na zewnątrz. "Pójdziemy w tę stronę przy mniejszej liczbie zachorowań" - odpisał Niedzielski.

Od 10 października w całym kraju jest obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Na ulicy, w sklepie, tramwaju czy poczcie: tylko w maseczce

Prof. Parczewski: Noszenie masek na dworze jest bez sensu

Jedyne badanie, które się pojawiło w ostatnim tygodniu i jest istotne epidemiologicznie to to, że na zewnątrz nie dochodzi do istotnej liczby zakażeń. Noszenie masek na dworze jest bez sensu - ocenił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych, członek Rady Medycznej przy premierze.

Uważamy, że jesteśmy jeszcze ciągle na wysokiej fali zakażeń. W kwietniu nie powinniśmy dopuścić dzieci z klas 1-3 do szkół. Jest jeden wyjątek - regionalizacja - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych i członek Rady Medycznej przy premierze. 

Marcin Zaborski dopytywał też swojego gościa w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM, czy Rada Medyczna przy premierze będzie rekomendować otwieranie ogródków gastronomicznych. Następny krok, o którym będziemy chcieli dyskutować, to otwieranie przestrzeni na zewnątrz. Według niemieckich badań do transmisji wirusów na zewnątrz dochodzi stosunkowo rzadko i nie są one w grupach. To dobry pomysł i to być może będzie nasza następna rekomendacja - mówił prof. Parczewski.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ MARCINA ZABORSKIEGO Z PROFESOREM PARCZEWSKIM>>>