Badania potwierdziły kolejny przypadek zakażenia Omikronem w Polsce. Nowy wariant koronawirusa potwierdzono u 7-letniej dziewczynki z Gdańska.

Oficjalnie w Polsce potwierdzono trzy przypadku zakażenia Omikronem.

Pierwszą pacjentką jest 30-letnia obywatelka Lesotho, która przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach.

Drugą 3-latka z Warszawy. Rodzice zakażonej dziewczynki mają dodatni wynik testu na Covid-19, ale nie ma jeszcze wyników badań laboratoryjnych, które by potwierdziły zakażenie Omikronem.

Teraz resort zdrowia poinformował o zakażeniu Omikronem u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziecko miało robiony test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej - podało ministerstwo.

Wcześniej zakażenie przeszła mama dziewczynki. Jak informuje reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, 7-latka i jej mama wróciły 5 grudnia z Wielkiej Brytanii.

"Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test" - podało MZ.

Rodzice uczniów, którzy mieli kontakt z 7-letnią dziewczynką z wykrytym wariantem Omikron dostaną skierowania na badania kontrolne dzieci w kierunku SARS-CoV-2 w ramach nadzoru epidemiologicznego - poinformował z kolei Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Dotychczasowe ustalenia WHO na temat wariantu Omikron

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań. 

Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że wstępne dane z RPA sugerują wyższe ryzyko ponownej infekcji dla osób wyleczonych z choroby lub zaszczepionych. 

Do tej pory Omikron wykryto w kilkudziesięciu krajach.

Ghebreyesus zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Jednocześnie, zaznaczył szef WHO, Omikron powoduje mniej dotkliwe objawy niż Delta, obecnie najczęstszy wariant.

W UE Omikron obecny jest w Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Irlandii, Holandii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji, na Cyprze, Łotwie, we Włoszech i w Polsce.

Z powodu zwiększonej liczby zakażeń oraz obaw wywołanych nowym wariantem koronawirusa kolejne państwa wymagają testu PCR przy wjeździe na swoje terytorium. Takie dodatkowe restrykcje czekają Polaków udających się do USA, Włoch, Szwajcarii, Portugalii, Norwegii, Grecji i na Cypr.